Asla Yabancılarla Oynama Klasiği: Chatroom (2010)

Beatles hayranları Aaron Johnson ismini bir yerlerden hatırlayacaktır. Kendisi Nowhere Boy filminde başroldeydi ve umut vaat ettiğini bağıra bağıra dile getirmişti. Nowhere Boy’daki feryadı cevapsız kalmadı. Halka, Karanlık Sular gibi filmlerle ismini hafızalara kazıtan korku filmi ustası Hideo Nakata, genç yıldızı yeni filminde ana karakteri William olarak seçti. 

Filmde en az William kadar önemli dört genç daha var: Eva (Imogen Poots ), Jim (Matthew Beard), Emily (Hannah Murray) ve Mo (Daniel Kaluuya). 28 Hafta Sonra’dan hatırlayabileceğiniz Imogen Poots dışında hepsi bilinmeyen yüzler. Ki bu durum benim gerilim-korku türündeki filmlerde sevdiğim bir ayrıntıdır. Ne kadar az popüler isim o kadar daha etkileyici ve “doğal” bir film.

Aslında türü gerilim-dram gözükse de drama daha yakın bir film Chatroom. William, ailesiyle sorunları olan bir ergen.  Sorunları olan her “günümüz” genci gibi sanal arkadaşlıklara, sohbet odalarına düşkün. Ama diğer çocuklardan farkı “birine zarar verme” isteğini durduramaması. Kurduğu sohbet odasında kendisi gibi sorunları olan ve sanal alem bağımlısı 4 gençle daha tanışıyor. İçlerinden en zayıfını, aslında kendi zayıflığını hatırlatanı, seçerek onu intihar etmeye itiyor. Ama sanal arkadaşları onun gibi düşünmüyor.

İnternet başında saatlerimizi harcıyor, sohbet odaları ya da sosyal ağlar aracılığıyla birçok yabancı ile tanışıyoruz. Aslında kim olduklarını bilmediğimiz bu insanlarla “özellerini” paylaşanların sayısı da az değil. Yıllardır tanıdığınız insana bile güvenemediğinizi görebileceğiniz bu dünyada, “yabancılara” güvenmek başımıza türlü tehlikeler de getirebiliyor haliyle. İşte Chatroom da bu konuyla ilgili, söyleyecek yeni bir şeyleri olmayan, belli bir yerden sonra seyircisiyle bağını koparan orta düzey bir film. Benden 6/10 aldı. O da Aaron Johnson’ın hatırına.

Fikrini Paylaş!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s