Micmacs a tire-larigot (2009)

Amelie filminin rengarenk ve masalsı havasını sevdiniz mi?  Ya da Kayıp Nişanlı’nın savaşa rağmen hakimiyetini sürdüren mizahi ve hayalperest yanını? O zaman Micmacs a tire-larigot filmini de sevecekseniz. Ameli ve Kayıp Nişanlı’nın yönetmeni Jean Pierre Jeunet’in ülkemizde gösterim şansı bulmamış filmi Micmacs a tire-larigot’da kendisinin alıştığımız renkli ve neşeli bir rüya yaratıyor bizlere. 

Filmin baş karakteri Bazil yetim bir evsizdir. Onu yetim bırakan silahlar ikinci kez hayatına girdiğinde onu ölümle burun buruna getirir ve evsiz kalmasına neden olur. Ama sokaklardaki eşyalardan bir dünya kuran bir grup evsiz onun ailesi olur. Hayatının böyle şekil almasına neden olan silah firmalarına savaş açtığındaysa arkadaşları onu yalnız bırakmazlar.

Yönetmenin hayalperest karakterlerinden bir demeç sunan Micmacs a tire-larigot, düşmeyen temposu, sizi yalnız bırakmayan mizahi üslubu ve gözünüze sokulmayan ama vermek istediğini veren alt metinleriyle harika bir sinema şöleni. Silahlanmanın hayatlarımızı ne kadar kötü etkilediğini hiç politik olmadığı gibi eğlendirerek de anlatan bir film ancak onun gibi bir yönetmen tarafından çekilirdi zaten. Muhakkak bulup izleyin derim, keyifli seyirler…

Fikrini Paylaş!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s