"Gerilmeye" Hasret Kalanlara Duyurulur…


James Wan ismi size de bir yerlerden tanıdık geliyor mu? Şuan bir fenomene dönüşen Testere serisinin bugünlere gelmesini sağlayan ilk filmin yönetmeni oluyor kendisi. Düşük bütçeyle harikalar yaratan adamlardan. 1 milyon dolara mal olmasına karşın sadece Amerika’da 53 milyon dolar hasılat elde eden yeni filmi Ruhlar Bölgesi (Insidious) ile karşımızda. Filmin senaryosu da ilginç bir isme ait: Paranormal Activity filminin de senaristi olan Leigh Whannell .

Ruhlar Bölgesi, adından da tahmin edileceği üzere perili ev hikayesi. Bazı sorunları olduğu her halinden belli olan ailemiz, yeni taşındıkları evde yeni bir başlangıç yapmayı planlamakta. Ancak küçük oğulları Dalton aniden rahatsızlanıyor. Beyin fonksiyonları duran Dalton bir nevi uykuda. Doktorlar çare bulamıyorlar. Evin annesi bir süre sonra tüm bunlara yeni evlerindeki bazı varlıkların sebep olduğunu düşünüyor. Evi değiştirdiklerinde sorunun kaynağının ev olmadığının farkında varıyorlar.

Buraya kadar her şey klasik. Yıllardır izlediğimiz perili ev hikayelerine benzer şekilde ilerliyor. Ancak sorunun Dalton’dan kaynaklanması pek rastlanmayan bir sebebe bağlanıyor: Astral seyahat. Yani Dalton’ın ruhu arada bedeninden ayrılıp geziniyor. Ailenin eve getirdiği medyuma göre de şuan yolunu bulamamakta. 

Hem bu “farklı nedene dayandırma” hem de filmin akıcı oluşu, efektleri yerinde kullanışı, aceleci olmayışı benim filmi evde tek başıma ve karanlıkta izlememle birleşince uzun zamandır bir korku filminden alamadığım keyfi almamı sağladı. Son dakikaya kadar merakla ve tetikte izledim filmi. Benim tercih ettiğim bir şekilde ve ucu açık bırakılan finalle de “tamam” oldu gözümde. Türün sevenleri, eğer ciddiye alıp izlerlerse, tatmin edecek bir film. Ciddiye almaktan kastım şu ki bir korku filminin başına dalga geçmek için oturduğunuz sürece feriştahı gelse filmin hakkını veremezsiniz. Tabi siz hakkını vermeye çalışsanız da kötüyse kötüdür. Ama Ruhlar Bölgesi hakkı yenmeyecek filmlerden ve türün son yıllardaki iyi örneklerinden, benden söylemesi…

Fikrini Paylaş!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s