Sana Aşkımdan Başka Bir Şey Veremem!

Kısa bir süre önce izlediğim Philadelphia Story‘de Katharine Hepburn ve Cary Grant’ın uyumuna hayran kalınca ikilinin ünlü filmlerinden olan Bringing Up Baby’i de izlemek istedim. 1938 yapımı filmin yönetmen koltuğunda Howard Hawks var. Screwball komedi türünde başarılı örneklere imza atan Hawks’ın en iyi filmlerinden biri Bringing Up Baby.

Filmin ilk dakikalarında David ile tanışıyoruz. Bir dinozar heykelinin tepesindeki David, dominant nişanlısı tarafından müzeye yardım almak üzere görevlendiriliyor. Oldukça sıkılgan bir karakter olduğu her halinden belli olan David daha yardım için gerekli olan konuşmayı yapamadan başına bela olacak Susan ile tanışıyor. Elini attığı her işi mahveden Susan ise David ile yaşadığı “tesadüfleri” aşka yoruyor. Oysa David’in tek istediği Susan işleri karıştırmadan müze için gereken yardımı almak ve nişanlısıyla evlenebilmek.Ama Susan’ın onu bırakmaya hiç niyeti yoktur.

Günümüz romantik komedilerinin atası screwball komediler severek izlediğim türden klasikler. İçinde romantizmi, katıksız komediyi ve çocuksu bir macerayı barındırıyorlar. Hele de başrollerinde Katharine Hepburn, Cary Grant gibi dönemin başarılı isimleri varsa tadından yenmez oluyorlar. Bringing Up Baby de tadından yenmeyenlerden…

It’s a Wonderful Life‘da George Bailey (James Stewart) ve Mary Hatch (Donna Reed) çiftinin uyumunun ve aşklarının bir sembolü olan Buffalo Gal (Won’t You Come Out Tonight) şarkısının yerini Bringing Up Baby’de I Can’t Give You Anything but Love alıyor ve David-Susan ikilisi, köpek George ve leopar Baby’i ararken Baby’nin en sevdiği bu şarkıyı söylüyor. Bu sahne başlarda karşılıksız kalan Susan’nın duygularına karşılık bulduğunun bir nevi habercisi de oluyor.

Hepburn-Grant ikilisi izlemekten keyif alacağınz bir ikili. Bringing Up Baby de türünün başarılı örneklerinden. Ayrıca klasik bir film olsa da senaryosu klasik sularda yüzmüyor. Günümüzde kaç romantik-komedide bir leopar oluyor değil mi?

Fikrini Paylaş!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s