Anything Else (2003)


Birgün bir taksiye biner ve taksiciye hayatın ne kadar karmaşık olduğundan bahsedersin. Taksici de sana “Hayat böyle, her zamanki şeyler.” diye cevap verir. Doble ile Jerry’nin Central Park’taki sohbetleri bu kadar basit bir temelle başlar ve Jerry’nin hayatında önemli değişiklikler yapmasını sağlayacak kadar güçlenir. 

Doble, Woody Allen tarafından canlandırılan klasik bir Allen karakteri. Yahudilere yapılanları fazlasıyla içerlemiş, dünyada süregelen şiddet olayları nedeniyle kendine geniş kapsamlı bir hayatta kalma çantası hazırlayan, kadın-erkek ilişkileri gibi konularda söyleyecek çok sözü olan garip bir kişilik. Jerry ile öğleden sonra sohbetlerinin New York’un simgelerinden Central Park’ta geçiyor olması da Woody Allen’ın New York tutkusuna gönderme niteliğinde. Jerry ise genç yaşta başından bir evlilik geçmiş, sonra herkesin cazibesine kapıldığı Amanda’ya aşık olmuş, kimseyi terk etme cesareti olmayan ve Doble ile sohbetleri ile yolunu bulmaya çalışan kafası karışık bir karakter. 

Film Doble’in öngörüleri ışığında Jerry’nin hayatına ışık tutuyor. Alt metin olarak da kadın-erkek ilişkilerinin karmaşıklığından ve ne istediğini bilip bilmemekten bahsediyor. İlişkilere bakış açısıyla filmlerini ve canlandırdığı karakterleri izlemekten keyif duyduğım bir isim Woody Allen. Hayranı olmama rağmen hiçbir filmi Annie Hall’un yerini tutamıyor, onun yarattığı hayranlığa yaklaşamıyor. Yine de Allen filmleri kafamı rahatlatıyor bir şekilde. Anything Else de Woody Allen severlerin keyif alacağı bir film. Jerry ve Doble ilginç ve izlenesi karakterler. Bu sebeple bahsettiğim alt metinler hakkında bir film izlemeye ihtiyaç duyarsanız Anything Else iyi bir seçenek olabilir. İyi seyirler…

Fikrini Paylaş!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s