Topkapı, Ayasofya ve sonunda Panorama 1453 Tarih Müzesi

Uzun  zamandır Topkapı Sarayı Müzesi ve Ayasofya hakkında yazmak istiyordum. 4. gidişimden sonra sıcağı sıcağına yazma fırsatı buldum.

Mezuniyet vesilesiyle yanıma gelen benim gibi İstanbul sevdalısı ailemle bir müzeler ziyafeti yapalım dedik ve düştük yollara. İlk durağımız Topkapı Sarayı Müzesi’ydi.

Osmanlı sultanlarının evi, Osmanlı devletinin yönetim ve eğitim merkezi olan saray İstanbul Fatihi II. Mehmet tarafından 18 yılda yaptırılmış. 19. yy başlarında yetersiz kaldığı gerekçesiyle terkedilip Dolmabahçe Sarayı’na geçilmiş. Ancak saltanat hazinesi, Mukaddes Emanetler ve imparatorluk arşivleri Topkapı Sarayı’’nda muhafaza edilmiş, devlet törenleri burada yapılmaya devam edilmiş. 3 Nisan 1924’’te Mustafa Kemal Atatürk’’ün emriyle müzeye dönüştürülmüş. 

Müze kart sahiplerine ücretsiz olan müze girişi 20 TL. Eğer Ayasofya’yı da görmeyi düşünüyorsanız Müze Kart almak mantıklı çünkü öğrenciye 10 TL. Daha ayrıntılı bilgi için http://www.topkapisarayi.gov.tr/. Sadece Kaşıkçı Elması’nı görmek için bile Topkapı Sarayı Müzesi’ni ziyaret etmelisiniz.
İkinci durağımız Ayasofya Müzesi. Aynı yerde üç kez inşa edilen ve İstanbul’da yapılmış en büyük Bizans Kilisesi olan Ayasofya, Sultanahmet Meydanı’ndayken izlemeye doyamadığım ve her zaman beni etkileyen bir yapı olmuştur. Ayasofya Fatih Sultan Mehmet tarafından İstanbul’un 1453 yılında fethi ile birlikte camiye çevrilmiş. 24 Kasım 1934′ te Mustafa Kemal Atatürk’ün önerisi ve Bakanlar Kurulu kararı ile müzeye dönüştürülerek 1 Şubat 1935′ te ziyarete açılmış. Şuanda hem bir camii hem de bir kilise gibi. Güzelliği ve ilgi çekiciliği de buradan geliyor. Giriş ücreti 20 TL.
Sultanahmet Meydanı’na gitmişken Yerbatan Sarnıcı’nı da ziyaret edin. Kültür Bakanlığı’na bağlı olmadığından Müzekart geçmiyor ancak giriş ücreti öğrencilere 3, sivillere 5 TL.

 


Ve son durağımız Panorama 1453 Tarih Müzesi. Açıldığından bu yana gitmeyi çok istesem de bir türlü zamanımı uydurup gidemediğim müze, Topkapı tramvay durağının olduğu yerde ve giriş ücreti öğrenciler için 3, siviller için 5 TL. En güzel yanı ise haftanın her günü açık olması. 

Sesler ve içine girdiğiniz fanusun üzerine resmedilmiş savaş alanı tasvirleriyle fetih alanında hissi veren müzede, tarihi bilgilendirme yapan çok sayıda pano ve fetihi anlatan bir belgeselin sürekli döndüğü plazma ekranlar var. 

Hz. Muhammed’in hedef gösterdiği, Fatih Sultan Mehmet’e kadar defalarca kuşatılan ama alınamayan İstanbul’un, efsane olmuş toplar yardımıyla ve tabi ki hayvan yağlarıyla kızaklardan Haliç’e indirilen gemilerin denizden saldırılarıyla fethedilişinin hikayesini anlatıyor Panorama. 

İstanbul’da turistlerin en çok ziyaret ettiği yerlerin başında gelen Yerebatan Sarnıcı, Miniatürk ve Panorama 1453 Tarih Müzesi özellikle gidilmesi, görülmesi gereken yerler arasında. 


Fikrini Paylaş!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s