İki Kadın, Bir Erkek

Lezbiyen bir çift yapay döllenme sonucu sahip oldukları iki çocuklarıyla güzel bir hayat sürmektedir. Ama çocuklardan biri biyolojik babasını merak edince işler karışır. Donörümüz sadece çocuklarının kafasını karıştırmayınca mutlu ailemiz zor günler geçirir.

Kids Are All Right filminin konusu özetle bu. İlgi çekici bir konu olduğu yadsınamaz. Homofobik biri olmasam da homoseksüel çiftlerin çocuk sahibi olması fikri kabullenemediğim bir konu. Ülkemizde LGBT(lezbiyen, gey, biseksüel, transeksüel) bireylerin yaşadıklarını, homofobinin toplumsal cinsiyet kavramının kötü sonuçlarından sadece biri olduğunu anlatmak için bir film incelemesi pek doğru bir yer değil. Kaldı ki filmimiz de homoseksüel bir çiftin çocuk sahibi olmasının sonuçlarına odaklanmıyor. Ya da donör spermiyle çocuk sahibi olmanın sonuçlarına. İkisine de biraz biraz değinip asıl olanın aile olmak ve birlikte yaşayabilmek olduğunu vurguluyor.

Bağımsız film festivali Sundance’dan olumlu eleştiriler alan filmde lezbiyen çiftimizi Julianne Moore ve Annette Bening canlandırıyor. Bu filmdeki performansları ile ikili aynı dalda Altın Küre’ye aday gösterildi ve ödül Annette Bening’e gitti. Ayrıca film Altın Küre Ödül Töreni’nde Müzikal/ Komedi dalında En İyi Film seçildi ve Akademi’nin En İyi Film adayları arasındaydı. Filmin ödüle aday gösterilen diğer bir ismi ise yakışıklı aktör Mark Ruffola. Donör baba rolündeki Ruffola oscar heykelciğine her geçen gün daha çok yaklaştığının işaretlerini verdiği bir oyunculuk sergilemiş.


Filmin oyunculukları alkışı hak etse de övgüler almasının en büyük sebebi senaryosu. Sık karşılaşmadığımız bir konuyu, birçok noktasına teğet geçerek “aile olma” odaklı ele alan film, komediden de besleniyor. Senaryonun arkasındaki isimler ise yönetmen koltuğunda da gördüğümüz Lisa Cholodenko. Kendisine senaryo ayağında Stuart Blomberg de yardım etmiş. Cholodenko kısa filmleri ve televizyon işleriyle adını duyursa da Kids Are All Right onun için bir dönüm noktası. Kendisi de bir lezbiyen ve lezbiyen evliliğinde bir donör sayesinde çocuk sahibi de olmuşlar. Haliyle hikayesi özel yaşamında beslenmiyor diyemeyiz. Zaten görüntüsü de bana Annette Bening’in canlandırdığı Nic karakterini fazlasıyla hatırlattı.


Toplumsal baskıların bir ürünü olan toplumsal cinsiyet kavramının hepimize yüklediği sorumlulukların mutlu olabileceğimiz ve kendimiz gibi hissedebileceğimiz bir aile kurmanın önünde engel olmayacağını her an bize hissettirebiliyor olması Kids Are All Right’ı başarıya götürüyor. Alışageldiğimiz, ya da öğrendiğimiz, aile yapısındaki babaya yakın duran Nic ve anneye yakın duran Jules karakterleri, yaşadıkları baskılar ve çelişkiler ile filmin doğal, içimizden bir hikaye olmasını sağlıyor. Böylece “homofobik” bireyleri ya da benim gibi homoseksüel çiftlerin “aile olması” fikrini kabullenememiş olanları da kazanabiliyor. İzleyip üzerine düşünün derim.

Fikrini Paylaş!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s