BREAKFAST AT TIFFANYS (1961)

 
Genç ve güzel bir kadın. Taksiden iner. Bir vitrinin önüne gider. Hayranlıkla vitrindekilere bakar. Ve büyük bir mutlulukla çöreğinden bir ısırık alır.
 
Böyle davet ediliyoruz Holly’nin dünyasına. Film boyunca da zengin erkekleri cazibesiyle kandırıp paralarını harcayan bu çılgın kadının adım adım aşka yürüyüşünü izliyoruz. Bir yandan da zengin olma tutkusundaki Holly’nin özünde nasıl biri olduğunu çözmeye çalışıyoruz.
 
Holly karakteri ve onun elinde sigara ile çekilmiş fotoğrafları fenomen olmuş ve birçok kişinin duvarlarını süslemiştir. Holly’nin bu derece fenomen olmasının sebebi kuşkusuz zarifliği ve güzelliği ile herkesi büyüleyen Audrey Hepburn. Filmin uyarlandığı kitabın bestseller olması ve zaten karakterin sinemadan önce de hayranlarının olması başka önemli bir etken.
 
 
Amerikalı yazar Capote’nin en meşhur kitabından sinemaya uyarlanan Tiffany’de Kahvaltı’nın Holly kadar önemli diğer karakteri de Paul. Holly’nin yeni komşusu Paul ile olan sahneleri hem oldukça eğlenceli hem de sevgi dolu. Paul’un inatçı aşık olması aşktan yana yüzü gülmeyenlerin ona olan hayranlığını arttıracak. Yakışıklı aktör George Peppard tarafından canlandırılan Paul, özellikle Holly ile olan son sahnede, taksiden inerken Holly’e söyledikleriyle hafızamda yer etti.
 
Filmin yönetmeni Blake Edwards. Müziklerine ise Henry Mancini imzasını atmış. Filmin akılda kalan sahnelerinde Holly elinde gitarı, camda oturmuş Frank Sinatra’dan Moon River’ı söyler. Moon River, Tiffany’de Kahvaltı deyince Audrey Hepburn’den sonra ilk akla gelenlerden. Film boyunca kulağımıza çalınan bu harika parça filmin romantik dokusunu destekler türden.
 
 
Para ya da mücevherlerin aşk olmadan kısa süreli mutluluklardan öte geçemediğini ve aşkta cesareti vurgulayan film, klasik film sevenlere ve romantiklere hitap ediyor. Audrey Hepburn’u fenomen haline getiren filmi merak etmeniz, bu filmin başına oturmanız için yeterli bir sebep. İyi seyirler…
 

Fikrini Paylaş!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s