Tek Mekanda Geçen Filmler Sıkıcı Mı Olur Dediniz?

“Life is in their hands, death is on their minds!”

Afişteki bu söz aslında filmin özeti niteliğinde. Mahkeme genç bir adamın babasını öldürdüğüne karar vermiştir ve idamını istemiştir. Son karar jüri üyelerinindir. 12 kişinin toplanıp mahkemenin kararını destekleyip desteklemeyeceği beklenmektedir. Oylama yapılır ve 8 numaralı jüri üyesi haricinde herkes genç adamın suçlu olduğuna emindir. Ancak 8 numaralı jüri üyesi her şeyin göründüğü gibi olmayabileceğini, şüpheleri olduğunu söyler. Bir adamın ölümüne karar verdiklerinin ciddiyetini bir yana bırakıp bir an önce işlerine dönmek isteyen 11 jüri üyesini kızdıran bu talep olayın şüpheli yanlarını ortaya çıkarır.

8 numaralı jüri üyesinin şüphesinden yola çıkarak adalet kavramını, ön yargıların gerçekleri görmemizi engellediğini, insan yaşamının önemini başarılı bir senaryo ve oyunculuklarla bizlere anlatıyor 12 Angry Men. Tek mekanda geçen filmlerin sıkıcı olacağı ön yargınızı bir yana bırakıp izlemeye oturursanız hiç pişman olmayacağınız bir klasik. Mekanın kısıtlı oluşu ve diyaloglara dayalı bir film oluşu yönetmene ve oyunculara çok iş düştüğünün işaretçisi. Ancak hem Sidney Lumet hem de başta Henry Fonda olmak üzere tüm oyuncular çok iyi iş çıkarıyorlar. 

1957 tarihli 12 Angry Men ile sinemaya başarılı bir geçiş yapan Sidney Lumet sonrasında Dog Day Afternoon (Köpeklerin Günü), Network (Şebeke) gibi filmlerle ününü arttırmıştı. Bildiğiniz üzere başarılı yönetmeni yakın zamanda kaybettik. Bir ilk filmden beklenmeyecek kadar başarılı olan 12 Angry Men, izlenmesi gereken klasiklerden. İyi seyirler.

Tek Mekanda Geçen Filmler Sıkıcı Mı Olur Dediniz?’ için 2 yanıt

Fikrini Paylaş!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s