Sil Baştan-Eternal Sunshine of the Spotless Mind (2003)


Yönetmen : Michel Gondry
Oyuncular : Jim Carrey, Kate Winslet, Kirsten Dunst, Tom Wilkinson, Elijah Wood, Mark Ruffalo

Bazen biten ilişkiler ardından hiç yaşanmamış olsaydı der insan. Keşke hiç tanışmasaydık gibi cümleler birbirini kovalar ve sizi boğar. Hayatınızın o kısmını silip atmak istersiniz. Peki gerçekten siler miydiniz?

Joel, iki yıl boyunca beraber olduğu eski sevgilisi Clementine’nin bir deneye katılarak ilişkilerini tamamen hafızasından sildirdiğini duyar. Yani onu artık tanımıyordur bile! Öfkeden deliye döner ve o da aynı prosedürü üzerinde gerçekleştirmek ister. Film boyunca Joel’in hafızasını sildirme aşaması yani Clementine ile olan ilişkilerini izliyoruz. Joel işlem sırasında oldukça iyi başlayan kötü biten ilişkisinin her şeye rağmen güzel şeyler içerdiğini fark ederek pişman olur.

İlişkiler hakkında çeşitli filmler izledik ve izlemeye de devam edeceğiz. Sil Baştan’ı benzeri filmlerden ayıran da konusu değil konuyu ele alış biçimi. Kötü bir ilişkinin ardından birçoğumuzun arzuladığı bir şeyi gerçekleştirmeye çalışan insanların pişmanlıklarından kurtulmaya çalışırken yine pişman oluşunun öyküsü. Yaşadıklarımız iyi ya da kötü birer kazanımdır ve kötü anılar zamanla kaybolurken geriye sadece keyif aldığınız anlar kalır klişesini bu kadar özgün bir şekilde dile getirdiği için bu kadar ses getirdi. Senaryonun özgünlüğü kadar oyuncuların uyumunun da filmin başarısında etkisi büyük.Joel olarak karşımıza çıkan Jim Carrey alıştığımız aykırı, komik karakterlerinden birinde değil aksine oldukça dramatize bir rolde. Renkten renge geçen saçlarıyla Kate Winslet da “farklı” bu sefer. Bu ikiliyi her zaman böyle bir arada göremezsiniz yani bu fırsat kaçmaz!

Fikrini Paylaş!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s