It Happened One Night – Bir Gecede Oldu (1934)

Frank Capra‘nın Oscar tarihinin ilkleri arasına adını yazdıran 1934 yapımı romantik-komedisi It Happened One Night, Capra gibi başrol oyuncuları Clark Gable ve Claudette Colbert‘e de ün kazandırmıştır. Clark Gable ismini Gone With the Wind‘den Frank Capra ismini de It’s a Wonderful Life‘dan duymuş olabilirsiniz. Oscar tarihinde en önemli beş ödülü (En İyi Film, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Film ve En İyi Senaryo) aynı anda alan ilk film olmanın yanı sıra günümüzdeki izlediğimiz birçok romantik komedinin de temel taşlarının atıldığı filmdir.

Filmimiz bir yatta başlıyor. Zengin babası, şımarık kızını bir playboyla evlenmekten alıkoymak için bu yatta tutmakta. Ancak Ellie bir şekilde yattan kaçıp New York’a sevgilisinin yanına gitmek üzere yola çıkıyor. Yolda işinden kovulan gazeteci Peter ile tanışıyor. Bindikleri otobüs bozulunca otostop çekerek yollarına devam etmek zorunda kalan ikili birbirlerine aşık oluyorlar.

Yeşilçam’ın Türkan Şoray, Edis Hun, Gülşen Bubikoğlu, Tarık Akan gibi yıldızlarının boy gösterdiği aşk filmlerini izlerken tarif edilemez bir keyif alırım ben. Zaman zaman güldüren diyaloglarına, tahmin edilebilir gidişatına rağmen farklı bir tat vardır o filmlerde. It Happened One Night’ı da izlerken aynı tadı aldım ben. Sözcüklerin arasında, bazen mimiklerle bazen kaçamak bakışlarla dile gelen hisler. O tadın sebebi bunlar olmalı. 

1930’lu yılların Amerika’sında geçiyor film. Haliyle muhafazakar yıllarda çekilen bir romantik komedi. Benim sevdiğim o kaçamak bakışlar vs. de bu dönemin etkisiyle biraz da zorunluluktan olan bir durum. Bunun en büyük göstergesi de tutkulu bir öpücükle sonlanmasını beklediğimiz sahnelerin “araya konulan battaniyelerin” de etkisiyle ertelenmesi. Ama dediğin gibi özellikle o dönemin filmlerindeki bu çekingenliği, mesafeyi seviyorum ben.

Filmin keyif vermesindeki en büyük faktör Clark Gable ve Claudette Colbert’in uyumlu bir çift olmaları. Ellie ve Peter karakterleri birbirini çeşitli sebeplerle hor gören, laf yarıştıran iki yabancıyken birbirleri için deliren iki aşık oluyor dakikalar ilerledikçe. Birbirine zıt karakterli iki insanı aşık etmesi nedeniyle mizahtan da bolca faydalanan film, ekonomik düzey, ayrı dünyaların insanı olmak gibi faktörlere bakmaksızın aşkın yaşanabildiğini de bir kez daha gösteriyor.

Oscar heykelciklerini kucaklayarak senaryosunun, yönetmenliğinin, oyunculuklarının ne kadar iyi olduğunu kanıtlayan It Happened One Night sadece türün sevenlerinin değil herkesin izlemesi gereken filmlerden.

It Happened One Night – Bir Gecede Oldu (1934)” için bir yanıt

Fikrini Paylaş!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s