Tek Mekan, Tek Oyuncu, Harika Bir Hikaye…

Kill Bill’i izleyenler Gelin’in canlı canlı bir tabuta konulup gömüldüğü sahneyi hatırlarlar. O sahne benim gibi Tarantino severlerin favorileri arasındadır tahminimce. Haliyle Buried gibi bir filmin ilgimi çekmesi de normaldir.

Aslında tek bir mekanda tek bir kişi ile çekilmiş bir film pek de çekici gelmiyor. Ama filmin tek oyuncusunun Ryan Reynolds olması işleri biraz değiştiriyor tabi. Popülerliği gittikçe artan onun gibi bir oyuncunun böyle bir filmi seçmiş olması ilginç. Yakışıklı oyuncu filmin tek tanınmış kişisi aynı zamanda. Yönetmen Rodrigo Cortes ve senarist Chris Sparling pek de ismi duyulmuş kişiler değil. Ama bu filmdeki başarılarıyla adlarını sık duymaya başlayabiliriz.

Irak’a iş için gelen bir kamyon şöforü olan Paul, uyandığında kendini bir tabutun içinde bulur. Neden orada olduğunu anlamaya çalışırken ailesi dışında kimsenin umrunda olmadığı bir rehine olduğunun farkında varır. Tek yapabildiği onu oradan kurtarabilecek herkesi aramaktır.

Sinemada izlemek nasıl bir hissi verirdi bilemiyorum ama ben evde izlerken bile Paul’un yaşadığı çaresizliği içselleştirebildim. Irak’ta yaşanan ve çoğu ölümle sonuçlanan binlerce rehin alma “durumu”ndan biri olduğunu öğrendiğinde tek yapabildiği geride bıraktıklarının son bir kez sesini duyabilmek için çabalamak. Film bizleri insan hayatının değeri, öfkenin ve şiddetin nedenselliği, siyasal çıkarlar uğruna hiçe sayılan hayatları düşünmeye yönlendiriyor. 

Buried, klostrofobisi olan sinemaseverlere tavsiye edilemeyecek bir film tabi. Filmin karanlık atmosferi içinize sıkar diye çekinebilirsiniz, ancak bu Paul’un kısılıp kalmışlığını destekleyen bir öğe. Kısıtlı ışığın başarılı kullanımı, Reynolds’ın performansından sonra filmin en önemli ikinci kozu. Gerilimi adım adım tırmandıran, hikayeyi de sindire sindire seyirciye aktaran başarılı bir film sizi bekliyor.

Fikrini Paylaş!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s