Edukators, The (2004)


Jan ve Peter, zenginlerin lüks hayatlarını sürdürdükleri evlerine girip eşyalarının yerlerini değiştirdikten sonra kendilerince “eğitici” notlar bırakan ve kendilerine “eğitmenler” diyen iki genç. Peter’ın sevgilisi Jule, zengin bir adam olan Hardenberg’e olan borcunu ödemek için saatlerce çalışmak zorunda kalmakta. Evinden kovulunca da Jan ve Peter’ın komün hayatı yaşadıkları evinlerine taşınır. Bir süre sonra ikilinin oyununa da ortak olur. Ancak evine girdikleri Hardenberg tarafından iş üzerinde yakalanınca onu kaçırmak zorunda kalırlar ve işler karmaşıklaşır.

Cannes Film Festivali’nde uzun bir aradan sonra Altın Palmiye’ye aday gösterilen ilk Alman filmiydi Edukators ve gittiği festivallerde adından epey söz ettirmişti. Sinemasal gücünden çok içeriği ile dikkat çeken ve söylemeye çalıştıkları ile X-kuşağı ve arkasında bıraktıklarına ilgili olan herkesin keyif alabileceği bir film.


İçeriğinde sistem eleştirisi kadar X-kuşağına da eleştirel yaklaşımlarda bulunan film, özellikle komin hayat tarzının ilişkilere bakış açısını ele alıyor. Kaçırdıkları Hardenberg’in de bir zamanlar kendileri gibi olduğunu öğrenen gençler kaldıkları aşk üçgeninden onun tavsiyeleri ile çıkıyorlar bir nevi. Hardenberg ile gençlerin beraber geçirdikleri zaman diliminde sistemle savaşırken sistemin içinde var olmanın gerektiği ancak sistemem yenilmemenin de zor olduğu gözler önüne seriliyor. Finaliyle ise tahmin edilenden farklı ve çarpıcı bir son sizi bekliyor. 

Edukators, bazı konularda kafa patlatmayı seven sinemaseverler için iyi bir seçenek. İyi seyirler…

Fikrini Paylaş!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s