DURDUR || A Single Man

Yeni yılın ilk günü oturmuş eski sinema dergilerimi karıştırıyordum. A Single Man’i izlememe rağmen hakkındaki yazıyı okumamış olduğumu fark ettim. Kerem Sanatel’e ait bir yazıydı. Aslında filmi izlemiştim, yazı gözümden kaçmıştı herhalde. Kalemine sağlık çok güzel bir yazı yazmış. Yazıda benim de filmi izlerken beğendiğim bir sahneden de bahsetmiş.

A Single Man izlerken keyif almama rağmen yazının başına oturunca yazdıklarımı beğenmediğim için hakkında yazmamayı tercih ettiğim filmlerden. Colin Firth ve Julianne Moore’un başarılı performanslara imza attıkları ve moda tasarımcısı Tom Ford’un sinema dünyasına harika bir yönetmenlikle giriş yaptığı A Single Man, Christopher Isherwood’un aynı adlı romanından uyarlandı. Isherwood, Don Bachardy ile süren 33 yıllık ilişkilerinde yaşadıkları tek ayrılık sırasında kaleme almış A Single Man’i. George adında bir adamın sevgilisini kaybettikten sonraki ilk gününde intihar etme hazırlıklarıyla başlayan ve onun “tesadüfi anların tadını” çıkararak intihar ve yaşamaya devam etme arasında gidip geldiği bir gün bu.

Kostümleri ve çekimleriyle tam bir dönem filmi de olan A Single Man’in en önemli sahnelerinden biri aslında George’un ders sırasında öğrencilerine yaptığı “toplumdaki ayrımcılık ve farklı olana nefret”  temalı konuşması.  Benim sizlerle yukarıda paylaştığım kare ise o söylemin resimlenmiş hali bir nevi. Konuşmasını yaparken bakış açılarından yola çıkan George, azınlıkta olanlara insanların bakış açılarının nefret dolu olabildiğinden bahsederken arabasını park ettiği yerde duran Psiko filminden alınan bakış tam da o nefreti simgeler nitelikte. George da toplumun azınlık olarak gördüğü bir kesimde, bir eşcinsel. Belki de bu nedenle sevdiği adamı kaybetmenin acısını içinde yaşıyor.

Film izlerken durdurup da tadını çıkarmamız anlar epey var. Ben de bundan sonra bu “anlar”ı sizlerle paylaşacağım. Bu fikri kafamda oturtmamı sağlayan yazıyı yazan Kerem Sanatel’e teşekkürler…

Fikrini Paylaş!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s