Ateşle Oynayan Kız (2010)

Stieg Larsson’ın çok satanlar listesinde yer alan polisiye serisi Millenium’un ikinci kitabından uyarlanan Ateşle Oynayan Kız ilk film Ejderha Dövmeli Kız‘ın 1 yıl sonrasında geçiyor. Asi kızımız Lisbeth Salander artık zengindir ancak hala vekaletini alamamıştır. Haliyle velinin raporları onun için hala önemlidir. Ancak raporlarda bir düzensizlik vardır. Bu sebeple ziyaret ettiği vekili öldürülünce süpheli durumuna düşer. Yetmezmiş gibi Millenium’da bir araştırma için çalışan bir gazeteci ve sevgilisinin cinayeti de onun üstüne kalır. Kendini aklamak içinse ona Blomkvist yardım edecektir.
İlk filmi çok beğenen biri olarak merakla oturdum ikinci filmin başına. Bu sefer Lisbeth odaklı bir film var. İlkinin kurgu ve görüntüdeki etkileyiciliğinden ise eser yok. Bunun sebebi değişen yönetmen koltuğu diye düşündüm ilk başta. Ama tek neden olmadığını küçük çapta bir araştırma ile öğrendim. Serinin en az sinematografik olan kitabıymış Ateşle Oynayan Kız. Başta tv için çekilen filmin izlediğimiz versiyonu ise kısaltılmış hali. Senarist Jonas Fryberk filmi anlayabilmek için kitabı okumayı ön koşul koymuş adeta. Film bittiğinde oturmayan bir sürü parça olacak kafanızda. Ancak bir roman uyarlamasında böyle bir şeye ihtiyaç duyulacak şekilde bir film yapılması bana çok da doğru gelmedi. Sonuçta bir sinemasever olarak filmi izlediğimizde de keyif alabilmeliyiz. Ama bu filmde keyif almanız pek mümkün değil.
Kafamdaki soru işaretleri nedeniyle kitabı okumadan son filmi izlemem ancak senaristin tavrı nedeniyle kitabı da okur muyum pek emin değilim. Eğer kitabı okuduysanız daha çok keyif alacağınızı umuyorum. İyi seyirler…

Fikrini Paylaş!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s