Ejderha Dövmeli Kız: Lisbeth Salander

Filmin adını hangi festivalde duydum tam hatırlamıyorum. Ama duyduğumdan beri izlemek istediğim bir filmdi. Bir sebebi son yıllarda popüler hale gelen İsveç polisiye romanlarından biri olan Millenium üçlemesinin ilk kitabından uyarlanıyor olması diğeri ise fragmanda gördüğüm kadarıyla Lisbeth Salander karakterinin ilgi çekici oluşuydu.

Serinin yazarı Stieg Larsson. Senaristler, görüntü yönetmeni ve tabi ki de yönetmen Oplev romanın uyarlanışı sırasında ufak tefek değişikliklere gitmiş ancak hem bu çıkarmalara romanı bilmeyen seyircinin fark etmeyeceği dozajda yani bütünden bir şeyler eksiltmeden yapabilmiş hem de yarattığı atmosferle, heyecanı kaybettirmeyen olay örgüsüne hakimiyetleri ile uzunluğuna rağmen keyifle izlenilecek bir polisiye film ortaya çıkarmışlar. Filmin başarısında sadece onların payı yok tabi. Salander ve Blomkvist karakterlerine hayat veren oyuncuların uyumu da takdire değer.

Ejderha Dövmeli Kız adından dolayı tek bir karaktere odaklanıyor izlenimi verse de iki ana karakter üzerinden ilerliyor. Blomkvist filmin daha ağırbaşlı karakteri. İlk dakikalarda yaşadığı bir haksızlığa tanık olmamız onunla daha kolay bağ kurmamızı sağlıyor. Adaletin peşinde ama daha kamuya açık şekilde yapıyor işlerini çünkü bir gazeteci. Salander ise filmin asi karakteri. İçine kapanık, geçmişinde zor günler geçirdiği hem duruşundan hem tavırlarından anlaşılmakta. Asi dediysek her dakika öfkesini kusan biri değil aksine soğukkanlı ve adalet anlayışı Blomkvist’ten çok daha gizemli yollardan geçiyor.

Film Blomkvist’in bir komploya maruz kaldığını öğrenmemizle başlıyor. Biraz dinlenmeye ihtiyacı olan idealist gazeteciye zengin bir işadamından geri çevrilemez bir teklif geliyor. Yapması gereken Vagner ailesinin yaşadığı adada 40 yıl önce ortadan kaybolan bir genç kızın öldürülüşünü araştırmak. Aile içi rekabet ve açgözlülüğün sebep olduğunu düşündüğü bu ortadan kaybolma ve muhtemel cinayetin perde arkasında çok daha derin konular var tabi. Olaya çözme aşamasında ise profesyonel bir hacker ve iyi bir araştırmacı olan Salander’in yardımlarına ihtiyacı oluyor.
Başarılı kurgusunun sizi içine çekmesine izin vermenizde filmde ve tabi ki kitapta kendine yer bulan gerçek istatistikler ve olayların etkisi göze çarpıyor. Yazının başından beri anladığınız üzere Ejderha Dövmeli Kız beni çok etkileyen bir polisiye oldu. Türünün iyi örneklerinden olduğunu söyleyen bir sürü yazı okumuşsunuzdur zaten. Eğer türü seviyorsanız ve sinemada “farklı” karakterler görmeyi özlediyseniz hiç durmayın izleyin derim. Hollywood uyarlamasına başlandığı gibi ikinci filmi Ateşle Oynayan Kız da sinemalardaki yerini aldı kısa bir süre önce.

Ejderha Dövmeli Kız: Lisbeth Salander’ için 2 yanıt

  1. birinci ve ikinci filmi izledim seride. nedense , ilk filmden aldığım tadı ikinci filmde alamadım. umarım 3.cü film beklentimin üstünde çıkar!!

    Beğen

Fikrini Paylaş!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s