Av Mevsimi: AVCI MI OLACAKSINIZ AV MI?

Av Mevsimi, fragmanı yayımlandığı günden beri birçok sinemasever tarafından merakla beklenmekte. Kimine göre Cem Yılmaz’ın yeni filmi olduğu için, kimine göre Şener Şen, Çetin Tekindor gibi ünlü isimleri bir araya getirdiği için, kimine göre ise Gönül Yarası’ndan bu yana yönetmen koltuğunda göremediğimiz Yavuz Turgul’un yeni filmi olduğu için. Sebep ne olursa olsun konusu hakkında da tek kelime edilmeyen filmin vizyon tarihi 3 Aralık’ı iple çektik.

Filmi izlemem biraz geç olacağı için yazılan çizilenleri okumamaya, hakkında söylenenleri duymamaya çalıştım. Film Yavuz Turgul-Şener Şen ikilisinin yeni filmiydi. Eşkiya, Gönül Yarası ve Turgul’un senaryosunu yazdığı Kabadayı, sinemada keyifli zaman geçirmemi ve Türk sinemasına inancımı kaybetmememi sağlayan filmlerdi. Bu ikiliye Cem Yılmaz alışkın olmadığımız bir rolde katılıyordu. Yetmezmiş gibi Çetin Tekindor ve Okan Yalabık gibi sevdiğim oyuncular da boy gösteriyordu. Beklentim hat safhada olduğundan olumlu bir yorum filmin hakkını vermemi zorlaştırabilirdi. Olumsuz yorumlar da beklentim nedeniyle doğabilecek hayal kırıklığını arttırabilirdi.

Kendimi “Av Mevsimi’ne” gittim cümlesiyle başlayan sohbetlerden uzaklaştırma çabalarım sonuç verdi diyemem. Genelde “hayal kırıklıkları” duyumlarını almaktaydım. Kesin beklentilerinin kurbanı oldular demekle yetindim. Sonunda sinemaya gittim ve Av Mevsimi’ni izledim. İlk söyleyebileceğim gideceğiniz film polisiye ve Cem Yılmaz’dan kaynaklı gülmeye güdülenmeniz hayal kırıklığınızın ilk sebebi olabilir. İkinci olarak bu türde çok film izleyemediğimiz için filmin tür seçimi ve kurgusu bu türde yapılacak filmlerin önünü açacak olması açısından takdire değer. Cem Yılmaz’ı karanlık bir karakter rolünde izlemek keyifli olduğu gibi filmdeki tüm oyuncular ekranda şık duran ve rolünün hakkını veren isimler.

Filmle ilgili iki rahatsız edici sahneye değinmeden edemeyeceğim. İlk olarak kesik kolun maket oluşu hepinizin gözünü tırmalayacaktır. Pamuk’un cesetinin film boyunca bulunmaması da biraz anlamsız geldi bana. Bir Amerikan polisiyesi izliyor olsak cesetin kalan parçalarının kısa sürede bulunduğunu, gölün çevresindeki mülklerin sahiplerinin araştırıldığını ve kısa sürede olayın çözüldüğünü izlerdik. Bizde film olan bu senaryo Amerika’da CSI’in bir bölümünde yer bulabilirdi kendine. İkinci rahatsız edici sahne ise tam aksiyonun tavan yapacağını düşündüğünüz anda İstanbul’un ara sokaklarında polis sinyalinin olduğu arabanın önünün kesilmesiyle tüm aksiyon hevesinizin kursağınızda kalması. Tabi insan o sahneyi görünce “burası Türkiye, olur mu olur” deyip geçiyor.

Ayrıntıları bir kenara bırakıp filmin geneline bakarsak Av Mevsimi ne hayal kırıklığı yaratacak kadar kötü ne de hayranlık uyandıracak kadar iyi. Cem Yılmaz’ı farklı bir rolde izlemesi keyifli, filmin polisiye filmlere yol açması sevindirici. Son söylediğim iki neden için bile olsa gidip görün derim, iyi seyirler…

Av Mevsimi: AVCI MI OLACAKSINIZ AV MI?” için bir yanıt

  1. eğer bu film polisiye ise kötü bence çünkü filmin ortasında seyirci olayı çözüyor ama güya yetenekli avcı kıyısına bile yaklaşamıyor, ayrıca cem yılmazın birçok sahnesi komikti.(ölüm sahnesi gibi aslında komik olmaması gereken sahneler) bence yönetmen cem yılmazın filme katacağı etkiyi düşünmeliydi.

    Beğen

Fikrini Paylaş!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s