Popüler Kültüre Saygı Duruş Niteliğinde Bir Soundtrack

 “Bu, genç adamın genç kızla tanışma hikâyesidir. 
Esas oğlan; Margate, New Jersey’li Tom Hansen. Doğru insanı bulacağı güne kadar asla gerçek mutluluğa ulaşamayacağına inanarak büyüdü. Bu düşüncesi, küçüklük çağlarında dinlediği hüzünlü İngiliz pop şarkılarından ve The Graduate filmini tamamen yanlış yorumlamasından kaynaklanıyordu. 
Esas kız; Shinnecock, Michigan’lı Summer Finn. Aynı fikirde değildi. Ailesinin evliliği parçalandıktan sonra sadece iki şeyi sever olmuştu. İlki uzun siyah saçlarıydı. İkincisi ise, onları kılı bile kıpırdamadan kesmesi ve hiçbir şey hissetmemesiydi.  
Tom, Summer’la 8 Ocak’ta tanıştı. Neredeyse daha o anda, aradığı kişinin o olduğunu anlamıştı. Bu, genç adamın genç kızla tanışma hikâyesidir. Ama şunu bilmelisiniz ki bu bir aşk hikâyesi değil.” 
Film bu sözlerle başlayarak sizi ilk dakikadan uyarıyor. Çağımızın Annie Hall’u olarak nitelendirildiğini düşünürsek karşımızda kadın-erkek ilişkilerini gereksiz esprilere fırsat vermeden, sade ve başarıyla anlatan bir film var. Filmin başarısında, başrollerdeki Joseph Gordon-Levitt (Tom Hansen) ve Zooey Deschanel (Summer Finn)’ın başarılı performansları kadar müziklerinin de payı büyük. Adından çokça söz ettirecek Aşkın (500) Günü film müziklerini ele alıyoruz bu ay.
Regina Spektor  – “Us” ve “Hero”
Müzisyen bir Yahudi ailesinde doğan Regina Spektor Yahudilerin gördüğü etnik ve politik ayrımcılık nedeniyle göç etmeye karar verip ülkelerini terk ettikleri için küçük yaşta çalmaya başladığı piyanosuna veda etmek zorunda kalsa da müzikten kopamamış ve şu ana kadar ilk ikisinin sadece Amerika’da yayımlandığı 8 albüm yayımlamıştır.
Tarzı Tori Amos’u, vokali Björk’ü hatırlatan şarkıcının “Us” parçası filmin girişindeki, karakterlerimizin çocukluk fotoğraflarının gösterildiği jenerik videosuna eşlik ediyor.
Filmin ilerleyen sahnelerinde ikinci kez karşımıza çıkan Spektor ve parçası “Hero”, Tom’un Summer’la tekrar karşılaşmasından sonra gittiği partisinden beklentilerinin ve yaşananların gösterildiği bir video klip tadında.
The Smiths – “There Is A Light That Never Goes Out” ve “Please, Please, Please, Let Me Get What I Want”
80’lerde İngiltere’den çıkmış önemli brit-rock gruplarından kabul edilen The Smiths, Dial m For Murder, Girls in Hawaai gibi günümüz İskandav gruplarını etkilemiştir. Romantik aşığımız Tom tam bir The Smiths hayranıdır. Aşık olduğu Summer’a asansörde rastlar bir gün. Summer, onun kulaklıklarından gelen “There Is A Light That Never Goes Out” ezgisini hemen tanır çünkü o da bir The Smiths hayranıdır. Bu ortak noktayı ilerleyen zamanlarda Summer’ın ilgisini çekmek için kullanacak olan Tom, bizlerin de The Smiths ve “Please, Please, Please, Let Me Get What I Want” şarkısıyla keyiflenmemizi sağlıyor.
Black Lips – “Bad Kids”
2000 yılında kurulan Black Lips bugüne kadar 5 stüdyo albümü yayımladı. Filmde ofisteki bir partide çalan “Bad Kids” şarkısı grubun 2007 tarihli 2. stüdyo albümleri Good Bad Not Evil’den.
Hall & Oates – “You Make My Dreams”
Daryl Hall ve John Oates’tan oluşan pop müzik ikilisi Hall & Oates 70lerin sonundan 80lerin ortasına kadar popülerdiler. Rocknroll ve blues ritimlerini harmanladıkları tarzları “ rock and soul” olarak tanımlanıyor. “You Make My Dreams” şarkının nakaratında da geçtiği şekilde Tom’un Summer’la ilgili hayallerinin gerçek olmasının ardından bu parça eşliğinde dans ederek işe gidişine fon oluşturuyor filmde.
Carla Bruni – “Quelqu’un M’a Dit”
Carla Bruni dönemimizin Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy’nin eşi olarak bilinse de aslında 90’ların en popüler modellerinden. Modellik kariyerinden sonra 2002 yılında Fransızca seslendirdiği “Quelqu’un M’a Dit” albümünü çıkaran Carlo Bruni yumuşak ve yalın sesiyle filmde bize albümüyle aynı ismi taşıyan parçasıyla eşlik ediyor.
Simon & Garfunkel – “Bookends”
İlk olarak 1957 yılında Tom & Jerry ismi ile kurulan Amerikalı grup, Paul Simon ve Arthur “Art” Garfunkel ikilisinden oluşuyordu. 1960lı yılların popüler gruplarından olan Simon & Garfunkel’in müzikleri dönemin en önemli filmlerinden The Graduate ile akıllara yer etmiştir. Filmimizde de Tom’un ayrılışlarından sonra Summer’la ilgili anılarını düşündüğü sahnede devreye giriyor Simon & Garfunkel. Çiftin The Graduate filmini izlediği bir sahnenin de yer aldığı bu kısımda aslında The Graduate’te kullanılmamış olan “Brokends” parçasının kullanılması keyif verici.
Wolfmother – “Vagabond”
2000 yılında kurulan Avustralyalı hard rock grubu Wolfmother ve parçaları “Vagabond”, Tom’un depresyonundan kurtuluşunun ve mimarlığa geri dönerek yeni bir başlangıç yapmaya çalışmasının habercisi oluyor.
Mumm-Ra – “She’s Got You High”
Uslanmaz romantiğimiz Tom, yazı bitirip sonbahara başlıyor sonunda. Yeni bir 500 günün başladığını ekranda 1 rakamının belirmesiyle tebessümle karşılarken jenerik ve Mumm-Ra parçası “She’s Got You High” devreye giriyor.
Meaghan Smith – “Here Comes Your Man”
Tom’un Summer’ın kalbine ulaşmasını sağlayan şarkı The Smiths’in ““Please, Please, Please, Let Me Get What I Want” şarkısı olamıyor ancak ofisle gidilen bir karaoke partisinde seslendirdiği “Here Comes Your Man” isimli Meaghan Smith yorumu Summer’ı etkilemesini sağlıyor. Kahramanımız oldukça başarılı bir performans sergilese de Meaghan Smith’in yerine tutamaz tabi ki.
Aşkın (500) Günü sadece birbirinden güzel parçaları kullanmasıyla dikkat çeken bir film değil. İçerdiği birçok popüler kültür imgesiyle de dikkati hak ediyor. Mesela çiftimiz en sevdikleri The Beatles üyesini tartışıyor, Summer’ın yıllığında Juno’nun soundtrack’inden de hatırlayacağınız İskoçyalı indie grubu Belle & Sebastian’ın bir şarkı sözü alıntı yapılmış vs. Daha nicelerini keşfedebileceğiniz referanslar barındıran filmi izlemeye de albümünü dinlemeye de bıkamayacağınızı düşünüyorum. İyi seyirler ve iyi dinlemeler!

(Bu yazım Sinemalife dergisinin Aralık-2009 sayısında yayımlanmıştır.)

Fikrini Paylaş!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s