Everyone Says I Love You (1996)

MV5BMTkwMzU4MTE3MV5BMl5BanBnXkFtZTgwNjczMjIwMjI@._V1_SY1000_CR0,0,1493,1000_AL_

İlişkiler hakkında çıkarımlar yapmaya çalıştığım ya da çıkarım yapamayacak kadar karmaşık olduğum dönemlerde ya elime bir Paulo Coelho kitabı alır okumaya başlarım ya da Woody Allen’in bir filmini açar izlerim. Bu iki isim kadın-erkek ilişkileri hakkında yaptıkları tespitler ve anlattıkları hikayelerle beni etkiler. Sanırım yine öyle bir dönemimdeyim ki konusuna, türüne bakmadan isme vurulup oturdum bu filmin başına.
Aslında filmin adından yola çıkarak izlediğim pek görülmemiştir. Ama dedim ya yazan ve yöneten Woody Allen olunca gözüm kapalı izlerim. Bir de üstüne Allen’in bir müzikal yazmış olduğunu görünce daha bir ilgili izledim filmi. Alışılagelmiş müzikallerden değil bu film. Araya şarkılar danslar serpiştirilse de Allen filmi nihayetinde. New York’un varlıklı bir ailesinin içindeki aşkları, ayrılıkları konu edinmiş kendine. Filmi ailenin kızlarından Djuna’nın anlatımıyla izliyoruz. Babası ile annesi boşandıktan sonra da dost kalabilmiş olan Djuna hem kardeşi Skylar ve nişanlısı Holden’ın inişli çıkışlı ilişkisini hem babasının ayrılık acılarını hem de annesiyle süregelen dostluklarını aktarıyor bizlere. Babasının son ayrılıktan sonra Bob adında bir kadını tavlamasına( hiç hoş bir tabir gibi gelmese de aklıma başka bir şey gelmedi) yardımcı oluyor bir yandan da aşkı keşfedişini aralara sıkıştıryor.
Filmin oyuncu kadrosu oldukça zengin. Edward Norton, Drew Barrymore ve Natalie Portman oyunculuktaki daha yeni yetme çağlarında izleme şansı bulduğumuz isimler. Woody Allen sözleşmeye imza atana kadar oyuncularına filmin bir müzikal olduğunu söylememiş. Zaten filmde daha önce müzikal deneyimi olan da pek yok. Allen onlardan sadece iyi birer oyunculuk beklemiş yani müzikal yönüne çok da önem vermemiş filmin. Haliyle bir müzikal izliyoruz ona göre tartalım filmi demeyin.
Woody Allen’in kalemine aşina olanları memnun edecek bir film bu. Ama onun tarzına alışamadıysanız, bu filmle bir şans daha vereyim demeniz pek bir şey değiştirmez çünkü her filmde aynı aslında Woody Allen. Onun filmlerinin en büyük özelliği ruh halinize göre ilişkilere bakış açısınızda farklılıklara yol açabilecek olması. En azından bende böyle bir etkisi var. Hepinize iyi seyirler…

Everyone Says I Love You (1996)” için bir yanıt

Fikrini Paylaş!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s