Juno’dan Sancısız Bir Soundtrack

 
Diablo Cody’nin eğlenceli senaryosu ve Ellen Page’in sempatik oyunculuğu, dinlemekten bıkmayacağınız film müzikleriyle gösterildiği yıla damgasını vuran bir bağımsız yapımdı “Juno”.Akademi ve Altın Küre Ödülleri başta olmak üzere birçok festival ve ödül töreninde adaylık aldı. Stop motion tekniği kullanılarak hazırlanmış animasyon montajlı jeneriğiyle ilk dakikadan gönlünüzü çelen film, lise öğrenci olan Juno’nun, hoşlandığı erkek arkadaşı Bleeker ile birlikteliğinden hamile kalmasını ve çocuğunu doğurup evlatlık vermeye karar verişini anlatıyor. Hamilelikle birlikte erken yaşta bir olgunlaşma dönemine gören Juno’nun hikayesini eğlenceli olmasında karikatürize olan karakterleri kadar müziklerinin de payı büyük. Biz de sizin için filmde kullanım sırasına göre filmin müziklerini inceledik.
01. “All I Want Is You” ­ Barry Louis Polisar  
Yazıp söylediği çocuk şarkılarıyla tanınan Barry Louis Polisar’ın All I Want Is You şarkısının filmin animasyon şeklindeki jeneriğinde çalmasıyla Juno, film müziklerinin güzel olacağını en baştan belli ediyor. Bir klip tadındaki jenerik boyunca eğlenmemeniz çok zor.
06. “Tire Swing” ­ Kimya Dawson
Albümde en çok payı bulunan isim Kimya Dawson. Dawson gerek bir zamanlar bir parçası olduğu Moldy Peaches grubuyla seslendirdiği şarkılarıyla gerek solo şarkılarıyla filme en çok katkıda bulunan isim. Film boyunca sık sık duyacağımız Kimya Dawson’un fevkalede sesini ve Tire Swing parçasını da Juno’nun hamilelik testi sonrasında işitiyoruz.
03. “A Well Respected Man” ­ The Kinks
Juno’nun gönlünü çalan Bleeker’la tanışmamız ise 60’lardan günümüze dek varlığını sürdüren The Kinks grubunun A Well Respected Man parçası eşliğinde oluyor. Kasabanın en gösterişli(!) çocuğuyla tanışmamız için çok doğru bir parça seçmişler doğrusu.
02. “Rollercoaster” ­ Juno Film Version – Kimya Dawson
Kadife sesli Kimya Dawson’ı bolbol duyduğumuz filmde mırıldanmalardan ibaret Rollercoaster parçası da Kimya Dawson tarafından Juno için yapılmış.
16. “I’m Sticking With You” ­ Velvet Underground
Filmimiz 4 ayrı mevsimden oluşuyor. Sonbahardan kışa geçerken bizlere Velvet Underground grubunun I’m Sticking With You parçası eşlik ediyor. 1965’te Amerika`da kurulan bir rock grubu olan Velvet Underground, 5 yıllık birliktelik sürecinde ticari olarak çok başarılı olamasalar da zamanın en iyi gruplarından kabul edilirler. 
 
04. “Dearest” ­ Buddy Holly
Albümün sürprizlerinden biri de 40’lı yılların sonundan 50’li yılların sonuna kadar Rock N Roll’u derinden etkileyen fakat 22 yaşında hayata gözlerini yuman Buddy Holly’nin Dearest parçası. Bu enfes parça, Juno bebeğinin ultrason fotoğrafına bakarken devreye giriyor.
07. “Piazza, New York Catcher” ­ Belle & Sebastian
11. “Expectations” ­ Belle & Sebastian
 
Günler geçiyor, bahar geliyor ve İskoçyalı indie grubu Belle & Sebastian’ın Piazza, New York Catcher parçası eşiliğinde Juno’nun kendi tabiriyle ‘gezegen’ olduğunu görüyoruz. Parça Juno-Bleeker çifti ve bebekleri hakkında ipuçları da veriyor bize. Juno ile Bleeker’ın bir tartışması sonrası başlayan ve Piazza, New York Catcher’a göre daha hareketli olan bir Belle & Sebastian parçası olan Expectations ‘ı dinliyoruz Juno rutin Loring çifti ziyaretine gidene kadar.
15. “Tree Hugger” ­ Kimya Dawson and Antsy Pants
13. “So Nice So Smart” ­ Kimya Dawson
17. “Anyone Else but You” ­ The Moldy Peaches
Juno’nun Bleeker’ı bir kez daha tavladığı sahnede yeni grubu Antsy Pants ile seslendirdiği Tree Hugger parçasıyla karşımıza çıkıyor Kimya Dawson. Juno’nun doğum sancılarında da bizi yalnız bırakmıyor ve solo kariyerinde seslendirdiği So Nice So Smart’tan Ellen Page ve Michael Cera’nın, eski grubu The Moldy Peaches’la yaptığı Anything Else But You parçasını mırıldanışına kadar eşlik ediyor.
14. “Sea of Love” ­ Cat Power
Bleeker’ın Juno’yu, Vanessa’nın da bebeği ilk gördüğü anda devreye giren Sea of Love,soul ve indie rock grubu Cat Power’a ait. Blues sanatçısı bir babanın kızı olan Cat Power, gerçek ismiyle Chan Marshall Gürcistan doğumlu. Benim Aşk Pastam, V For Vendetta gibi filmlerde kullanılan parçalarıyla olduğu kadar David Bowie, Bob Dylan gibi isimlerin parçalarına yaptığı coverlarla da tanınır.
17. “Anyone Else but You” ­ Michael Cera And Ellen Page
08. “Loose Lips” ­ Kimya Dawson
18. “Vampire” ­ Antsy Pants
Filmimizin mutlu finalinde iki genç oyuncu karşılıklı oturarak Kimya Dawson’ın dağılan grubu Moldy Peaches’a ait Anything Else But You’yu seslendiriyorlar. Jenerikte ise Kimya Dawson’dan Loose Lips ve albümün en hareketli ve eğlenceli parçalarından Antsy Pants’e ait Vampire ile veda ediyorlar bize.
 
 
Albümün geneli çiftimizi anlamamıza yararken o duru aşkın göz önüne serildiği şarkı hiç kuşkusuz Anything Else But You.Juno kendisi gibi soundtrack’i de unutulmayacak bir film.Sorarım size bu albümden sonra Kimya Dawson’a hayran olmamak mümkün mü? İyi dinlemeler…
 
(Bu yazım Sinemalife dergisinin Kasım-2009 sayısında yayımlanmıştır.)

Juno’dan Sancısız Bir Soundtrack’ için 2 yanıt

  1. çok teşekkür ederizz :) en azından kendi adıma.. ancak merak ettiğim şarkı junonun baba adayını evde ziyaret ettiği zaman albüme bakmadan 3. parçayı aç dediği ve dans ettikleri parçadır.

    Beğen

Fikrini Paylaş!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s