"Bir Zamanlar"ın Müziklerini Hatırlayalım…

Ülkemizde !f Bağımsız Filmler Festivali kapsamında 2008 yılında gösterilen “Once”, müzikleriyle adından epeyce söz ettirmişti. Filmdeki iki insan arasında geçen ilişki ne tam anlamıyla bir aşktı, ne de bir dostluk. Yaşadıkları aşk acılarını unutmaya çalışan bu iki karakterin ismi olmadığı gibi diyalogları da minimum düzeyde tutulmuş ve anlatılmak istenenler muhteşem ezgiler eşliğinde şarkı sözlerine saklanmıştı. İsmi konulamayan beraberliğin kahramanlarından erkek bir sokak şarkıcısı ve aynı zamanda bir elektrikli süpürge tamircisiyken kadın, geçimini saplamak için çiçek satmak, ev temizliğine gitmek gibi türlü işte çalışan bir göçmendi. Filme Oscar kazandıran “Falling Slowly” parçasının da bulunduğu soundtrack albüm, yıllarca dinlemekten bıkmayacağınız bir müzik ziyafeti olduğu için sizlerle parçaları ve filmde nasıl karşımıza çıktıklarını hatırlayalım istedim.

1-Falling Slowly (yazan: Glen Hansard, Marketa Irglova, seslendiren: Glen Hansard, Marketa Irglova)
Filmde sürekli sorular sorduğu için ilk başlarda bir baş belası olduğunu düşündüğü kadına elektrik süpürgesini tamir etme sözü veren erkek, bir de onunla öğlen yemeğine çıkmak zorunda kalıyordu. Bu sayede kadının piyano çalabildiğini öğreniyor ve beraber, kadının çalıştığı müzik aletleri satan dükkana gidiyorlardı. İşte burada Marketa Irglova ve Glen Hansard ikilisinin filmdeki ilk düetlerine şahit oluyorduk. Filme ve seslendirenlerine En İyi Şarkı dalında Oscar’ı kazandıran “Falling Slowly”, birbirine yabancı iki insanın daha da yakınlaşmasına vesile oluyordu.

2-If You Want Me (yazan: Marketa Irglova, seslendiren: Marketa Irglova)
Filmin kadın karakterinin hikayesini anlattığı bu duygu yüklü parça, tek ihtiyaçları yaşadıkları aşk acılarını atlatmak olan iki insanın birbirlerinin kalplerini onarırken engel olmayı başardıkları çekimin de kanıtı niteliğindeydi. Marketa Irglova’nun sokakta hem yürüyüp hem söylediği sahne, özgür olmak için geçmişindeki bağlarını koparmak isteyen bir kadın portresi çiziyordu.

3-Broken Hearted Hoover Fixer Sucker Guy

Filmin en eğlenceli kısmı olan otobüs sahnesinde erkek kadına yaşadıklarını özetlediği bu şarkıyı oldukça kıpır kıpır bir melodi eşliğinde seslendiriyordu. Filmde “Falling Slowly” parçasından hemen sonra devreye girerek içine düştüğümüz romantizmden de az da olsa alıp götürüyordu bizleri.

4-When Your Minds Made Up (yazan: Glen Hansard, seslendiren: Glen Hansard, Marketa Irglova)
Glen Hansard ve Marketa Irglova kurdukları grupla kayıt yapmaya karar verdikten sonra stüdyoda ilk kayıt ettikleri parçaydı “When Your Minds Made Up”.Şarkının sözleri yaşanan her şeye rağmen erkek karakterin geri dönmeye hazır olduğunu işaret ediyordu ve filmin gidişatı hakkındaki umutlarımızı da söndürüyordu.

5-Lies (yazan: Glen Hansard, Marketa Irglova, seslendiren: Glen Hansard)
Yalanlar yüzünden çok acı çeken erkeğin eski sevgilisinin videolarını izleyerek, onun yüzüne söyleyemediklerini haykırdığı bu parça yalanlarla sevdiklerinin kalbini kıran herkese bir suçlamaydı da.

6-Gold (yazan: Fergus O’Farrell, seslendiren: Fergus O’Farrell, Glen Hansard)
Albümde Glen Hansard ya da Marketa Irglova tarafından seslendirilmeyen tek parça olan “Gold”, İrlandalı bir grup olan Interference’a ait. Bu grup için Glen Hansard “onlardan sürekli bir şeyler öğreniyorum” demiş. Grup akustik gitar tınıları ve çellolarıyla filme ayrı bir tat katıyorlardı.

7-The Hill (yazan: Marketa Irglova, seslendiren: Marketa Irglova)
Kocası ile ilgili sorunları olduğunu bildiğimiz kadın karakter, kayıt için mola verdikleri bir sırada erkeğin isteği üzerine kocası için yazdığı bu şarkıyı piyano eşliğinde seslendiriyordu. Şarkı, sözleriyle hepimizin gözlerinde bir iki damla gözyaşı oluşturuyordu.

8-Fallen From The Sky (yazan: Glen Hansard, seslendiren: Glen Hansard)
Grubun kayıt aralarında verdiği molaları gösterirken çalan bu parça, erkeğin ona hayata döndürdüğü için kadına seslenişi gibiydi. Sözlerden erkeğin parçalarını kaydedip Londra’ya gitmeye karar vermesinde müzikal anlamda onu anlayan kadınla tanışmasının etkisinin olduğunu anlıyorduk.

9-Leave (yazan: Glen Hansard, seslendiren: Glen Hansard)
Filmde kısa bir süre bir tını şeklinde duyabildiğimiz bu parçayı albümde tam anlamıyla dinleme şansı buluyoruz.

10-Trying to Pull Myself Away (yazan: Glen Hansarda, seslendiren: Glen Hansard)
Albüm kaydına gitmeden evinde grupla prova yaparken seslendirilen bu parça, erkeğin içine düştüğü çıkmazdan kurtulma çabalarını dillendiriyordu.

11-All the Way Down (yazan: Glen Hansard, seslendiren: Glen Hansard)
Glen Hansard’ı uğruna şarkılar yazdığı kızı arayıp ulaşamadığı ve kendini onu düşünmekten alıkoyamadığı bir sahnede, yatağında oturmuş bu şarkıyı çalarken buluyoruz. Eski sevgilisinin hala başucundan atamadığı fotoğrafına bakarak “incittin beni” diyen erkeğin hüznünü Hansard’ın harika ses tonunda hissetmemek mümkün değil.

12-Once (yazan: Glen Hansard, seslendiren: Glen Hansard)
Filmin jeneriği akarken duyduğumuz filmle aynı isimli parçada, kadınla yolları ayrılan erkek geçirdikleri güzel zamanlara hitap ederken bir nevi filmi de özetliyordu.

13-Say It to Me Now (yazan: Glen Hansard, seslendiren: Glen Hansard)
Filmin açılış sahnesinde İrlanda’nın şirin bir sokağında elinde gitarıyla şarkılar mırıldanan Glen Hansard’ı görüyoruz. Hansard’ın canlandırdığı karakterin hesabı bitmemiş bir ilişkisinin olduğunu “işte beklediğin an geldi, berabere bitirmek için, istediğin fırsat” sözlerinin yer almasından anlayabiliyoruz. Bu parçanın bitiminden kısa bir süre sonra da kadın karakterimizi canlandıran Marketa Irglova’yı erkeğin geçmişiyle ilgili sorular sorarken buluyoruz zaten.

Peki, filmde erkek karakteri canlandıran ve şarkıların büyük çoğunluğunu seslendiren Glen Hansard kimdir? İrlandalı şarkıcı Dublin sokaklarında şarkı söyleyebilmek için okulu bıraktığında 13 yaşındaydı. 1990 yılında The Frames grubunu kurdu ve İrlanda müziği yapmaya başladı. Grubuyla çıkardığı İlk albümü “Another Love Song” 1991 yılında, son albümü “The Cost” ise 2006 yılında basıldı.

Hansard ilk uluslararası etkisini 1991 yılında Alan Parker filmi “The Commitments”da Outspan Foster isimli gitarcıyı oynayarak kazandı.2003 yılında televizyonda “Other Voices: Songs from a Room” isimli bir müzik programı hazırlayan Hansard,22 Nisan 2006’da The Frames olmadan ilk solo albümü çıkardı. “The Swell Season” isimli albümde,”Once”daki rol arkadaşı Çek şarkıcı Markéta Irglová ile işbirliği yaptı. Aynı yıl çekilen İrlanda yapımı müzik şöleni niteliğindeki Once filminde Hansard, Dublin’li bir sokak şarkıcısını canlandırırken albüm ortağı Markéta Irglová da göçmen bir sokak satıcısını canlandırıyordu.  Amerika prömiyerini Sundance Film Festivali’nde yapan Once’ın tanıtım turu sırasında Irglová ve Hansard birlikte olmaya başladılar.

İkilinin film için birlikte yazdıkları iki şarkıdan biri olan “Falling Slowly” En İyi Şarkı dalında Oscar’ı kucaklarken Hansard, bu dalda ödülü alan ilk İrlandalı şarkıcı oldu. Irglová ise Oscar kazanan ilk Çek kadın olduğu gibi müzikal kategoride Oscar kazanan en geç kişi de oldu(o sırada 19 yaşındaydı). İkili 2007 yapımı “I’m Not There” filmi için Bob Dylan’nın “You Ain’t Goin’ Nowhere” bir versiyonunu da kaydettiler.

2009 yılında gelindiğindeyse Hansard, Irglová ile uzun süreli romantik bir birlikteliklerinin olamadığını ancak çok iyi arkadaş olduklarını söyledi. Ancak ikilinin birlikteliklerinden geriye dinlemekten bıkılmayacak parçalar ve izledikçe sevilen harika bir film kaldı.

(Bu yazım Sinemalife dergisinin Eylül-2009 sayısında yayımlanmıştır.)

Fikrini Paylaş!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s