Filmi İzlemeseniz de Albümü Edinin! Wristcutters: A Love Story Soundtrack (2007)

Hayatın acılarından kurtulmak için intihar ettiğinizde gözünüzü daha acımasız bir dünyada açsanız ne hissedersiniz? Tüm intihar edenlerin gittiği bir dünya… İşte “Bilekkesenler: Bir Aşk Hikayesi” filmi böyle bir dünyada geçiyor. Zia, kız arkadaşı Desiree’den ayrılınca yaşadığı acıya dayanamayıp intihar eder ve gözünü sadece intihar edenlerin var olduğu bir dünyada açar. Kısa süre sonra Desiree’nin de intihar ettiğini öğrenir ve tanıştığı bir rock şarkıcısı (Eugene) ve ısrarla bir yanlışlık sonucu orda olduğunu savunan bir otostopçu(Mikal) ile Desiree’nin peşine düşer.

Gösterildiği yılın en önemli bağımsız yapımlarından olan “Bilekkesenler : Bir Aşk Hikayesi”, Sundance Film Festivali’nde Jüri Büyük Ödülü’nün de sahibi olmuştu. Bu mütevazi, garip ve kaygısız filmi ilgi çekici kılan özelliklerinden biri film boyunca tınılarıyla keyfimizi arttıran renkli isimlerin yer aldığı harika film müziği seçimleriydi. Bu ay dinledikçe keyif veren bu albüme katkı sağlayan isimlere değiniyoruz…

Tom Waits – “Dead and Lovely”:

Filme hem oyunculuğuyla(Kneller) hem de ilk dakikadan duyduğumuz harika sesiyle katkıda bulunan Grammy Ödüllü sanatçı, “Dead and Lovely” parçasıyla bizleri karşılıyor. Albümde yer almasa da film için harika bir seçim olan bu ‘alışılagelmiş’ Waits parçası sözleriyle filmin gidişatına dair de size ipucu veriyor. Uğruna intihar ettiği kızın da onun gittiği diyara kısa süre sonra geleceğinden habersiz Zia’nın, hayatına son verdiğini sandığı ana kadar bize eşlik ediyor bu harika parça.

Bobby Johnston  :

Filme sadece tınılarıyla hayat veren ve albümde de en büyük paya sahip isim hiç kuşkusuz Bobby Johnston. Birkaç bağımsız film için müzik direktörlüğü yapan Johnston, melonkolik melodileriyle filmi ihtiyacı olan kasvetli ama sıkmayan atmosfere kavuşturuyor.

Gogol Bordello
“Occurrence on the Border “
“Through the Roof ‘n Underground”
“Huliganjetta”

1999 yılında New York, ABD’de kurulmuş, roman punk ve roman folk tarzını benimsemiş bir müzik grubu olan Gogol Bordello filme renk katan bir diğer isim. Eugene Hütz’ün Alex rolüyle oynadığı Everything is Illuminated filminin müziklerini de yapmış olan Gogol Bordello’yu ülkemizde izleme şansını ilk olarak 2006 yılında bulmuştuk hatırlarsanız. “Bilekkesenler: Bir Aşk Hikayesi”nde kullanılan “Occurrence on the Border ” ,”Through the Roof ‘n Underground” ve “Huliganjetta” parçaları grubun 2002 tarihli 2. stüdyo albümleri Multi Kontra Culti vs. Irony’den. Nereyi gittiklerinden emin olmadan çaresizce Desiree’yi arayan Zia ve arkadaşlarının yol boyunca neşelenmesini sağlayan bu parçalar, filmin melankolik havasını da dağıtıyor. Filmde Zia’nın yol arkadaşlarından birinin rock yıldızı olması ve adının da Eugene olması gruba bir teşekkür olarak yorumlanabilir.

Joy Division – “Love Will Tear Us Apart” :

Filmde kulağımıza çalınan en tanıdık parça hiç kuşkusuz Joy Division’un daha önce kesinlikle bir yerlerde duyduğunuzu düşüneceğiniz “Love Will Tear Us Apart” parçası! 1977’de İngiltere’nin Manchester şehrinde kurulan Joy Division, 1980’de grubun vokalisti Ian Curtis’in intihar etmesiyle dağıldı. İntihar eden bir grup üyelerinin olması nedeniyle filmle ironik bir bağa sahip olan grubun en popüler parçası olan “Love Will Tear Us Apart”, grubun genel olarak müziğinde de var olan depresif havasıyla albüm için doğru bir seçim.

Del Shannon – “Cry Myself To Sleep”

Screaming Lord Sutch – “She’s Fallen In Love With A Monster Man” 

Albümün en kıpır kıpır parçalarından biri olan “Cry Myself To Sleep”, Amerikalı rock’nroll şarkıcısı ve söz yazarı Del Shannon’a ait. Bir diğer hareketli parça ise Official Monster Raving Loony Party’nin kurucusu olan İngiliz politkacı ve müzisyen Screaming Lord Sutch’un “She’s Fallen In Love With A Monster Man” parçası. Mikal’in intihar sahnesinde duyduğumuz Screaming Lord Sutch’ın, 1970 tarihli ilk albümü “Lord Sutch and Heavy Friends” , 1988 yılında BBC tarafından “tüm zamanların en kötü albümü” seçilmişti.

Gram Parsons :

2004 yılında Rolling Stone tarafından yayımlanan “tüm zamanların en etkileyici 100 artisti” listesinde 87. sırada yer alan Gram Parsons, ilk solo albümü “GP”de yer alan “A Song for You” ile albüme katkıda bulunan bir diğer dikkat çekici isim. Gram Parsons, 26 yaşında aşırı dozdan uyuşturucu nedeniyle kaldığı otel odasında ölü bulunana kadar yaptığı parçalarla müzik severleri etkilemiştir. Filmde Mikal karakteri intihar etmediğini, yanlışlıkla bu garip dünyaya geldiğini söylerken “aşırı dozdan öldüm”  diyerek merhum sanatçıya da gönderme yapıyordu.

Başta da söylediğimiz gibi “Bilekkesenler: Bir Aşk Hikayesi” garip bir film, abartılmaya da gelmeyen bir film. Konusu ve işleyişi itibariyle herkese hitap etmeyebilir ancak müzikleri dinlenmeye değer!

(Bu yazım Sinemalife dergisinin Ocak-2010 sayısında yayımlanmıştır.)

Fikrini Paylaş!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s