The Social Network: Mark Zuckerberg Kimdir?

Aranızda Facebook hesabı olmayan var mı? Eğer internetle az çok ilişkisi olan biriyseniz cevabınız büyük ihtimalle HAYIR olacaktır. Milyonlarca kullanıcısı olan Facebook’un kim tarafından, hangi süreçte ortaya çıkarıldığını merak edenler var mı peki? O zaman Facebook’un ortaya çıkış sürecinin anlatılacağı “Sosyal Ağ-The Social Network” filminden de haberdarsınızdır.
Facebook’u sık kullanan biri olsam da şimdiye kadar acaba nasıl ve kim tarafından ortaya çıkarıldı diye merak etmemiştim. The Social Network gibi bir filmin çekileceğini duymak da ilgimi çekmemişti. Ama filmin yönetmen koltuğunda David Fincher’ın olduğunu duymak merak uyandırıcıydı. Seven, Fight Club, Benjamin Button’ın Tuhaf Hikayesi gibi filmlerin yönetmeni Fincher neden bu filmi seçmişti?

 

Film, kurmaca romanlarıyla tanınan yazar Ben Metrich’in kitabından uyarlama. Metrich’i 21 filminin uyarlandığı kitabın yazarı olarak duymuş olabilirsiniz. Facebook’un kuruluşuyla ilgili bir hikaye yazma fikri Eduarda Saverin’den aldığı e-posta sonrasında çıkmış. Saverin, kendisinin de Facebook’un kurucularından olduğunu ama kimsenin bundan haberdar olmadığını söylemiş mailinde. Maili attığı dönemde Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg ile şirketin ortaklığı konusundan bir hukuk savaşı vermekteymiş. Metrcih’in kitabını haliyle senaryoyu şekillendiren isim de Saverin oluyor bu durumda. Senaryonun emanet edildiği isim Charlie Wilson’ın Savaşı ile ses getiren Aaron Sorkin, uyarlama sırasında çeşitli perspektiflere yer vermeyi tercih etmiş. Film Facebook’un bir gecede kuruluşunun ve büyümesinin hikayesini Mark Zuckerberg’in, onun yakın arkadaşı ve finansal desteği Eduarda Saverin’in, fikirlerinin çalındığını iddia eden Winklevoss kardeşlerin ve Facebook’u Silikon Vadisi’ne taşıyan Sean Parker’in bakış açılarından anlatıyor.

 

Mark Zuckerberg’i Juno ile dikkatleri üzerine çeken Jesse Eisenberg canlandırıyor. Kendisinin seçilmesinin nedeni ise senarist Sorkin ve yönetmen Fincher’in hikayeye ortak bakış açılarında yatıyor. Onlar için The Social Network filmi Facebook’un kuruluş hikayesinden çok hırslı, tuhaf ve yanlış anlaşılmış bir ergenin hikayesi. Kafalarındaki Mark böyle olunca onu en iyi canlandıracak isim de Eisenberg oluyor haliyle. Bu soruyu cevaplarken Fincher gibi bir yönetmenin bu filmi neden seçtiğini de cevapladık aslında. Filmin başında sonuna kadar anlatmaya çalıştığı şey “kabul edilme duygusu”nun insan için önemi ve ona neler yaptırabildiği.

Film Facebook’un ortaya çıkış dönemiyle ilgili gerçekliği tartışılabilecek bilgiler içerse de, sonuçta kurmaca bir kitaptan uyarlama, kafanızda kaba taslak bir şeylerin oluşmasını sağlıyor. Filmin asıl başarısı ise az önce de söylediğim gibi başarılı bir şekilde aktardığı kabul edilme duygusu, insan için önemi ve ona neler yaptırabildiği. Herkese iyi seyirler…

The Social Network: Mark Zuckerberg Kimdir?’ için 2 yanıt

Fikrini Paylaş!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s