Filmekimi’10: Aşka Fırsat Ver

Yann Samuell ismi bir yerlerden tanıdık geliyor mu? Son yılların yükselen yıldızlarından Marion Cotillard başrolünde oynadığı Cesaretin Var Mı Aşka?(2003) ve uzakdoğu sinemasından uyarlama My Sassy Girl (2008) filmlerinin yönetmenidir kendisi. Hem yazıp hem yönettiği Aşka Fırsat Ver filmi de kendisi ve başrolündeki beğendiğim Fransız oyunculardan Sophie Marceau nedeniyle ilgimi çekmişti. İlk olarak adına aldanmamanız gerektiğini söylemeliyim film için. Evet, aşk var içinde ancak bu film bir kendini bulma hikayesi.
40. doğumgününde 7 yaşındaki halinden bir mektup alır kontrollü ve başarılı bir işkadını olan Margaret. Başlarda göz ardı etmeye çalışsa da mektuplar gelmeye devam ettikçe kendini, geçmişini ve geleceğini sorguladığı bir döneme girer. Çocukken hayal ettiği ve olmasını umduğu her şeyin tersi olmuştur çünkü.
Filmin ana karakteri Margaret’i canlandıran Sophie Marceau, filmi seçme sebeplerimden olmasının hakkını veriyor ve başarılı bir oyunculuk sergiliyor. Filmin tek tanınan yüzü o diyebiliriz. Yann Samuell’den beklediğim orijinalliğin altında bir senaryo olan Aşka Fırsat Ver’i toparlamaya çalışan isim olması nedeniyle de güzel oyuncuyu takdir etmek gerek. Geçmişten kurtulamayacağımızı ve gerçekleri kabul edip yolumuzu çizmemiz gerektiğini vurgulayan film 7 yaşındaki Margaret’ten gelen mektuplarla zaman zaman fantastik bir hal alıyor ve Cesaretin Var Mı Aşka?’nın nüansına yaklaşıyor fakat Margaret’in yolunu bulmasını aceleye getirip hevesleri de kursakta bırakıyor.
Yann Samuel’in Cesaretin Var Mı Aşka? filmini çektiğini unutup izlerseniz daha memnun kalacağınıza eminim. Ama bu söylediğim, yönetmenin geçmişini hiçe saymak olur ki Aşka Fırsat Ver filminin amacına ulaşmamasıyla eş değerdir. Yönetmenin daha iyi filmlerini izlemek umuduyla…
Atlas 12 Sa. 11.00 / Beyoğlu 13 Ça. 13.30 / GMall 5 14 Pe. 11.00

Fikrini Paylaş!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s