Filmekimi’10: Şeytanı Gördüm

Filmekimi kitapçığında filmleri seçerken Şeytanı Gördüm’ü seçme sebebim Oldboy‘u canlandıran Choi Min-sik‘in başrolü paylaşıyor olmasıydı. Uzakdoğu sinemasını pek sevmediğimden “A Tale of Two Sisters / Karanlık Sırlar yönetmeninin yeni filmi” ifadesi de ilgimi çekmemişti. Ama film başladığında ve sevdiğim nadir uzakdoğu filmlerinden The Good, the Bad, the Weird (2008)‘ın kötü adamı Lee Byung-hun‘u gördüğümde film çıkışı yaptığım ilk iş yönetmene bakmaktı: Kim Ji-Woon‘a. Şeytanı Gördüm, yönetmenin The Good, the Bad, the Weird (2008)’tan sonra Lee Byung-hun ile çalıştığı filmmiş de aynı zamanda.
Çok da ısınamadığım bir sinemada, bu kadar çok sevdiğim isim bir araya gelince filmi sevmemiş olmam pek ihtimal dahilinde değil anlayacağınız üzere… Öncelikle filmin 18 yaşından küçükler için pek uygun olmadığını ve  Kore’de yaş sınırlamasıyla neredeyse yasaklandığını belirtelim. Bir intikam öyküsü olan film, zevk için öldüren bir psikopatla bir gizli ajan arasındaki kedi-fare oyununu konu alıyor.  
Benim kısıtlı sinema bilgim dahilinde Kubrick’in öncülerinden olduğu, hatta öncü de olabilir, şiddeti klasik müzikle perdelemeye çalışma stilini uygulama konusunda oldukça cömert ve zevkli davranan filmde, şiddet sahnelerinde de eli bol davranılmış. Kanların pıhtılaşmaması, polislerin göze batırılan acizlikleri gibi senaryo deliklerini başarılı aksiyon sahneleriyle kapatan film biraz uzun tutulan süresine rağmen iyiydi. Uzakdoğu sinemasına dair kısa olan takip listeme Kim Ji-Woon‘u da ekledim. Sizler de hala tanımadıysanız bir yerlerden başlayın derim! (Not: Midenize güvenmiyorsanız bu filmi sona bırakmanız tavsiye olunur.)
GMall 2 9 Ct. 21.30 / Beyoğlu 10 Pz. 21.30 / GMall 2 14 Pe. 16.00 / GMall 2 14 Pe. 21.30
 

Filmekimi’10: Şeytanı Gördüm’ için 2 yanıt

Fikrini Paylaş!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s