İstanbul’da Boğaz Keyfi

Üç yıldır İstanbul’dayım ancak hala gezip görmek istediğim yerler bitmedi. Bunlardan biriydi Anadolukavağı ancak mesafesi nedeniyle gözümde büyüyordu. Sonra İDO’nun Uzun Boğaz Turu ile Anadolukavağı’na da götürdüğünü duydum. Ve bugün o tura katılmak nasip oldu.

Turun fiyatı gidiş 15 TL gidiş-dönüş 25 TL. Eminönü’nden hergün 10.35, 12.00 ve 13.35’te kalkan vapur sırasıyla Beşiktaş, Kanlıca, Yeniköy, Sarıyer, Rumelikavağı ve son olarak da Anadolukavağı’nda duruyor. Bir buçuk saate yakın süren gidişin ardından saat 15.00’te başlayan geridönüşlerle Eminönü’ne kadar dönebiliyorsunuz.

 

Eminönü’nden yola çıkınca ilk olarak Dolmabahçe Sarayı’nın büyüsüne kapılıyorsunuz. Sultan Aldülmecid tarafından 19.yy ortalarında yaptırılan sarayı bir gününüzü ayırıp görmenizi de tavsiye ederim. Sivile 20 TL, öğrenci ve öğretmenlere ise 1 TL! Ayrıca rehperler eşliğinde gezdiriliyorsunuz.

Dolmabahçe Sarayı’ndan sonra Çırağan Sarayı ve Ortaköy Camii sahilden size göz kırpıyor. Ortaköy demişken eğer yolunuz düşerse kumpir ve waffle yemeden geçmeyin. Gerçi ikisine birden yer ayırabilir misiniz, bilmiyorum (:

Ortaköy’den ayrılmadan karşıdan Beylerbeyi Sarayı selamlıyor sizleri. Sultan Abdülaziz tarafından beyaz mermerden yaptırılan saray, manolya ağaçlarının yer aldığı muhteşem bahçesiyle de meşhurdur.

Şekerli yoğurduyla meşhur Kanlıca’dan geçip de yoğurt tadmadan olur mu? O fırsatı da sağlıyorlar size. Ardından Yeniköy, Tarabya, Sarıyer derken bir bakmışınız gelmişiniz Anadolukavağı’na. Beykoz’a bağlı şirin bir belde olan  Anadolukavağı’nın en önemli simgelerinden birisi 2. yüzyıl Ceneviz mimarisinin eserlerinden olan Yoros Kalesi. Buradan görünen müthiş Boğaz manzarası ve karadeniz kapısı için küçük bir mesafe tırmanmanız gerekecek. Kaleye çıkarken birçok restaurant göreceksiniz, eğer sahil tarafındaki aşırı ilgiden (!) rahatsız olmak istemiyorsanız buralarda bir yerde balık, gözleme vs. yiyebilirsiniz.

İstanbul’a gelen herkes bir gününü ayıramayabilir ancak İstanbul’da yapılması gerekenlerin başında geliyor Uzun Boğaz Turu. Ayrıntılı bilgi için www.ido.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.
 

İstanbul’da Boğaz Keyfi” için bir yanıt

  1. İDO'nun düzenlediği boğaz turlarını tanımak amacıyla yazılmış kaliteli yazıların başında geldiğin gönül rahatlığı ile söyleyebilirim. Kısa ama ana hatları ile anlatışmış güzel bir makale olmuş. Bununla birlikle karışık turlardan ziyade özel boğaz turu yapmak isteyen arkadaşlara tavsiyem http://www.bogazturu.com firmasıdır.

    Beğen

Fikrini Paylaş!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s