YEREBATAN SARNICI

Yerebatan Sarnıcı’yla ilgili kısa da olsa bir şeyler yazmanın vakti geldi. Tarihçesini gittiğinizde de okuyabilirsiniz ancak tavsiyem gitmeden önce internet sayfasından okumanız ve sarnıcın tadını çıkarmanız.
Sultanahmet Meydanı diye adlandırılan tarihi alanda yer alan sarnıç, 542 yılında Bizans İmparatoru I. Justinianus (527-565) tarafından Büyük Saray’ın su ihtiyacını karşılamak üzere yaptırılmış. Her biri 9 metre yüksekliğinde 336 sütun, suyun içinden yükselmekte ve sarnıca girdiğiniz andan itibaren yarattığı büyülü atmosfer ile sizi etkisi altına almakta. Sarnıcın kuzeybatı köşesindeki iki sütunun altında kaide olarak kullanılan iki Medusa başı Roma Çağı heykeltraşlık sanatının şaheser örneklerindenmiş. Medusa, yeraltı dünyasının dişi canavarı olan üç Gorgonadan biridir. Bu üç kız kardeşten yalnızca yılanbaşlı Medusa olumludur ve kendisine bakanları taşa çevirme gücüne sahiptir. Bizans döneminde büyük yapılara ve özel yerlere kötülüklerden korumak amacıyla Gorgona kafalarının resim ve heykellerinin konulduğu, Medusa’nın da bu düşünceyle buraya yerleştirildiği zannedilmekte. Medusa ile ilgili çeşitli söylentiler olmakla beraber benim en çok hoşuma giden veriyonu şöyle:
Medusa siyah gözleri, uzun saçları ve güzel vücudu ile övünen bir kızdı. Uzun zamandan beri Zeus’un oğlu Perseus’u sevmektedir. Bu arada Athene de Perseus’u sevmekte ve Medusa’yı kıskanmaktadır. Bunun için Athene, Medusa’nın saçlarını korkunç yılanlar biçimine sokar. Artık Medusa kime baksa, baktığı kimse taş kesilir. Daha sonra onu bu biçimde gören Perseus heyecanla Medusa’nın büyülendiğini düşünerek başını keser, başını eline alıp düşmanlarını taşa çevirerek birçok savaşlar kazanır.
Sarnıç her gün 09.00 – 20.00 saatleri arasında ziyarete açık. Müze olmasına rağmen Müzekart GEÇERSİZ ve TC Vatandaşları için bilet ücreti 5 TL. Zeytinburnu – Kabataş tramvay hattında Sultanahmet durağında inildiği takdirde Yerebatan Sarnıcı’nın yanısıra Sultanahmet Camii’ni, Topkapı Sarayı’nı ve Ayasofya’yı da gezebilirsiniz. Hepinize iyi gezmeler…
 

YEREBATAN SARNICI’ için 5 yanıt

Fikrini Paylaş!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s