Bir Rüyanın Nasıl Başladığını Hatırlar Mısınız?

2d4f2-inception_movi
Rüyalar, bilinçaltımızın yansımasıdır denir. Haliyle oldukça kişiseldirler. Birinin rüyanıza girmesi de belki de kimseyle paylaşmadığınız sırlarınızın açığa çıkmasına neden olabilir. Bu fikir Batman Begins ve Dark Knight’ın yönetmeni Christopher Nolan’a oldukça çekici gelince rüyalarda fikir hırsızlığının yapıldığı fantastik bir gerilim kaleme almış ve kameranın başına da geçmiş kendisi.

Leonardo Di Caprio’nun canlandırdığı Dom Cobb, rüyalara girip bilgileri çalan yetenekli bir hırsızdır. Şirket casusluğunda aranan biri olmasına rağmen ailesinden uzak durmak zorundadır çünkü yeteneğinin başına açtığı bir bela sonucu aranan bir kaçak da olmuştur. Eline hayatını geri alma fırsatı geçer fakat yapması gereken iş fikir çalmak değildir, olmayan bir fikri yerleştirmektir.

Filmde Di Caprio’ya Joseph Gordon-Levitt, Marion Cotillard, Ellen Page gibi Nolan’la ilk kez çalışan popüler isimlerin yanısıra Nolan’ın Batman filmlerinden de tanıdığımız Cillian Murphy ve Michael Caine gibi birbirinden yetenekli isimler eşlik ediyor. Ekip filmin çekimleri için dünyanın birçok yerini dolaşmış. Fas’taki çekimlerde ısıya dayanmak zorunda kalan oyuncular ve set ekibi Kanada’da da soğuk havaya göğüs germişler. Tahminimce oyuncuları doğal hava koşullarından daha çok zorlayan çekimler 360 derece dönebilme özelliğine sahip, yer çekimine meydan okuyan setlerde gerçekleştirilenlerdir.

5c504-inception2

Filmin en çok alkışı hak eden isimlerinden biri bana göre kurgusunu yapan Lee Smith. Kendisi Batman Begins, Prestij ve Dark Knight’ta da Nolan ile çalışmıştı. Nolan, kafa karıştırıcı olabilecek olay döngüsünü nasıl ustalıkla kaleme aldıysa(Memento’da bu konudaki ustalığını kanıtlamıştı) Smith de aynı ustalıkla kurgulamış Inception’ı. Hans Zimmer’ın harika müzikleri filmin bir diğer başarılı yönü. Rüyalardan uyanmak için Edith Piaf’ın etkileyici sesinin kullanılması belki de filmde en çok hoşuma giden ayrıntılardan biri. Ama benim gibi ayrıntı delisi bir sinemaseverseniz o müzik kulağınıza her çalındığında Edith Piaf’a Kaldırım Serçesi filminde hayat veren Marion Cotillard’ın da Inception’da yer alıyor olması garip bir rahatsız da verebilir. Bu yazıyı filmi izlemeden okursanız zaten kafanıza bu fikri ben yerleştirmiş olacağım, değil mi?

Senaryo iyi, kurgu iyi, müzikler iyi de hiç mi eksisi yok filmin? Kadronun zenginliği dillere destan olunca o filmin şöyle bir riski oluyor, her yıldız filmde hak ettiği yeri bulacak mı? Aslında oyuncu oyuncudur ama burası Hollywood ve filmdekiler de star kategorisinde. Haliyle Michael Caine’in bu kadar silik bir rolde kısa süreli olarak karşımıza çıkması beni üzdü. Ya da Marion Cotillard’ın etkileyici güzelliğinin oyunculuğundan daha önemli olduğu bir rolde olması… Bu eleştirim sizlere “meyve veren ağacı taşlıyorum” gibi gelebilir ama oyuncular benim için önemlidir ve haliyle bu ayrıntı da beni rahatsız etti. Bunun gibi küçük ayrıntılar dışında resmin bütününe bakarsak Inception başarılı bir film, teknik alanda adaylıklar alacağı da kesin.

Bir Rüyanın Nasıl Başladığını Hatırlar Mısınız?’ için 3 yanıt

 1. Michael Caine konusunda haklısın, keşke daha fazla görebilseydik.Bir de bence Ellen Page o rol için uygun fiziksel görünüşe sahip değil.Takım elbiseli,topuzlu haliyle iş kadını gibi giyinen liseli kızları andırıyordu sanki.Bunlar dışında sağlam kadro,iyi film.

  Beğen

 2. iyi düşünülmüş ve uygulanmış son zamanlarda izlediğim en iyi filmlerden ama imdb'de birinciliği zorlaması biraz abartı geldi bana. sanırım böyle devasa tanıtımlarla gelen eli yüzü düzgün filmler bundan sonra bir gazla üst sıralara çıkıp sonra da dark night gibi düşüşe geçecekler.

  Beğen

 3. Marion ablamız her ne kadar yardımcı rolde gibi gözükse de, yani süre olarak çok fazla kamera karşısına geçmemiş olsa da, Ana karakterin kafasını kemiriyor olması sebebiyle her saniye izleyecinin karşısındaymış illüzyonunu yaratıyor.. Bunda Di Caprionun bana göre bu filmde kendini aşmış olmasının da katkısı var, fakat Marion abla açıkçası göründüğü sahnelerde beni güzelliğiyle zerre kadar etkileyemedi, oyunculuğu ve izleyiciye verdiği rol icabı negatif elektrik ön plandaydı ve bu da ne denli başarılı olduğunu gösteriyor sanırım..
  23 yaşındaki Ellen Page ise bayıldım göz koydum adeta :)) Kendine has fırtınalı bir atmoseferi var, çevresindekileri de bu fırtınaya dahil eden bir yapısı olduğunu düşünüyorum.. Henüz 20 yaşında Jano adlı yapımda tüm zamnların oscara aday gösterilen en genç 4. kadın oyuncusu olması onun oyunculuk yetenekleri hakkında bir fikir sahibi olmamızı sağlar sanırım.. Inception gibi yapım da rol alması da basamakları ne denli hızlı tırmandığının bir göstergesi olabilir diye düşünüyorum .. sevgiler saygılar:)

  Beğen

Fikrini Paylaş!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s