Nerede Eski Freddy?

6-7 yaşlarımdayken gecenin ikilerine kadar büyük bir heyecanla beklerdim Freddy Kruger’ı… Çocukça bir korkunun yanısıra tarif edilemez bir keyif alırdım Kruger’ı izlemekten… Eldivenindeki bıçaklarla kurbanlarının rüyalarından gerçek yaşama kesikler attığında ve o korkunç kahkahasını patlattığında hem içim ürperir hem de bir sonraki kurbanını seçişini beklerdim… Evet küçük bir kız çocuğu için sapıkça gelebilir bu söylediklerim ama bildim bileli korku filmlerine hayranımdır ve Freddy Kruger kim ne derse desin bir numaramdır!
Bilindiği üzere Wes Craven uzun bir süredir kendi filmlerinin yeniden çevrimlerine destek vermekle meşgul. Bakınız Tepenin Gözleri, Soldaki Son Ev… Freddy Kruger karakterinin de yeniden çevrim olmasa da oldukça vasat bir tekrar beyaz perdeye gelmesine şahit olmuştuk “Freddy vs Jason” filmiyle. Yarattığı karakterin yaban ellerde itibarının zedelenmesine gönlü razı olmayınca 1994 yılında son bir Elm Sokağı Kabusu fillmiyle Freddy’e itibarını geri kazandırmaya çalışan Craven’ın yeniden çevrimi yapıp yapmayacağı uzun bir süre konuşuldu ve sonunda yeni Elm Sokağı Kabusu bambaşka ellerde hayat buldu.
Hepimizin rüyalarının kabusu olan Freddy’e can veren Robert Englund bu kez yer almıyor projede. Onun yerine bu ulvi görevi Tutku Oyunları’ndaki performansıyla Oscar’a aday gösterilen son yılların yükselişteki isimlerinden Jackie Earle Haley yerine getiriyor. Yönetmen koltuğuna ise Garbage, Green Day gibi grupların video kliplerinde çalışmış yönetmen Samuel Bayer oturuyor. Peki ne kadar başarılı oluyorlar?
Öncelikle Freddy’nin eski maceralarını yılar sonrasında izlediğinde sadece keyiflenen ve haliyle Freddy karakterinden artık korkmayı beklemeyen bir nesil izleyecek bu filmi. Onlar açısından bakarsak eski filmleri izlediğinizde aldığınız keyfi alamayacaksınız tabi ki. Çünkü sizin Kruger’ınız farklı! Bu daha çok yeni nesil korku filmi severler için Kruger’a giriş dersi niteliğinde bir film olmaya çalışmış ancak onu da başaramamış bir yeniden çevrim. Birçok slasher temasını aynı Craven’ın Elm Sokağı Kabusu’ndaki gibi kullanmaya çalışıyor.Başarıyor da aslında… Ama Haley’in Freedy’sinde mizah ve psikopatlığın birleştiği o kimya eksik bir kere, Freddy’nin olmadığı bir Elm Sokağı Kabusu da olmuyor haliyle.

Nerede Eski Freddy?’ için 5 yanıt

Fikrini Paylaş!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s