Zindan Adası: Hasta Kim, Suçlu Kim?

Son yılların en başarılı iki roman uyarlaması “Gizemli Nehir” ve “Kızımı Kurtarın” gibi romanların yazarı Dennis Lehane‘nin “kafamda bir gecede şekillendi ve çok kısa sürede kaleme aldım” dediği Zindan Adası romanının uyarlaması, mükemmelliyetçi yönetmen Martin Scorsese tarafından çekildi. Başrolde de usta yönetmenle dördüncü kez çalışma şansı bulan Leonardo Di Caprio var. Ancak filmin tek yıldızı değil kendisi. Di Caprio’ya Michelle Williams, Mark Ruffalo, Emily Mortimer gibi genç isimlerin yanısıra Max von Sydow, Ben Kingsley gibi usta isimler eşlik ediyor.

Filmin hikayesi Boston açıklarındaki adalardan birinde yer alan bir akıl hastanesinde geçiyor. Suçlu akıl hastalarının da bulunduğu hastaneden kendi çocuklarını boğarak öldüren tehlikeli bir suçlu kaçınca polis şefi Teddy ve ortağı Chuck olayı soruşturmak için adaya gelir. Kısa bir soruşturmanın ardından olayın içinde hastaneden birilerinin olduğuna karar veren iki ortak olaya çözmeye çalışırken diğer yandan Chuck, sürekli kendi geçmişine ait kabuslar gören, karısının kaybını kabullenemeyen Teddy ile uğraşır.

Proje, Scorsese’ye gelene kadar aralarında David Fincher’ın da bulunduğu bir dizi ünlü yönetmenin elinden geçti. Scorsese projeye el attığındaysa önce senaryoyu sonra da kitabı okuyarak kadrosunu oluşturmaya ve onlara rehberlik edecek filmleri seçmeye koyulmuş. Aynı zamanda iyi bir sinefil de olan Scorsese, ekibine dönemin kara filmlerinden bir seçki izletmiş. Filmin döneminin psikiyatri anlayışı ve tedavi yöntemleri hakkında da araştırma yapan usta isim çekimlere 2008 Mart’ında başlasa da vizyon tarihini ertelemek zorunda kalmış. Buna sebep olarak hem filmin 2010 Oscarlarında yarışmasının istenmediği hem de Di Caprio’nun filmin tanıtımına katılacağı uygun zamanının bulunamaması gösterildi.

Film, bu seneki adaylar arasında yarışsaydı hak ettiğinden daha az ödül alırdı kanımca. Tabi seneye için de hiçbir garanti yok! Zindan Adası akıl hastanesinde geçen ilk gerilim-dram da değil. Ancak onu Gothika, Jacket gibi türdeşlerinden ayıran en önemli özelliği bir saniye bile sıkılmamanızı sağlayan başarılı kurgusu. Ayrıca oyunculuklarının performansı da alkışı hak ediyor. Rüya ve geri dönüş sahnelerindeki görüntüler filmin artılarından bir diğeri. Eksileri ise kitabı okumayanlar için de anlaşılması çok güç olmayan sonu ve final sahnesinin aceleye getirilmişlik hissi veren temposu. Yine de türün meraklılarının görmesinde fayda var, iyi seyirler..

Zindan Adası: Hasta Kim, Suçlu Kim?’ için 4 yanıt

  1. Ben çok beğendim, sonuna kadar teori üretip durdum, aslında ilk teorimde doğru çıktı, ama genede kurgusu şahaneydi. Akıl hastanesiyle ilgili de önyargılarımızı şaşırtıyor film. Leonardo yine harika, yine harika, yakında Roosevelti canladıracak Scorseseyle birlikte, çabuk gelsin

    Beğen

Fikrini Paylaş!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s