Fantastik Yönetmenden Fantastik Bir Uyarlama: ALİS HARİKALAR DİYARINDA

Çocuk edebiyatının vazgeçilmez karakterlerinden Alis’in sinema uyarlamasının Tim Burton tarafından çekileceğini duyan hayranları fantastik yönetmenin nasıl bir film ortaya koyacağını merakla beklemeye koyulmuştu. Burton’ın filmden yayınladığı ilk kareler onun Alis’e yakışır bir dünya yarattığının işaretlerini verdi. Filmin 3 boyutlu olması heyecanı bir kat daha arttırdı.

Türkiye’deki meraklıları için filmin üç boyutlu versiyonunun Türkçe dublajlı olması bir hayal kırıklığı yaratsa da Alis Harikalar Diyarında 5 Mart’ta sinemalarımızdaki yerini aldı. Filmleri altyazılı izlemeyi tercih eden biri olarak üçüncü boyutun çekiciliğine yenik düşüp filmi dublajlı ve üç boyutlu izledim. Burton ve ekibi filmi iki boyutlu çekip üç boyutlu hale getirdiği için James Cameron tarafından eleştirilmişti. Burton iki boyutlu çekilip üç boyutlu hale getirmenin filmin kalitesine bir etki yapmadığına inansa da Alis Harikalar Diyarında hareketli sahnelerde görüntü kalitesinden ödün vermiş gibi geldi bana.

Lewis Carroll tarafından 145 yıl önce kaleme alınan Alis Harikalar Diyarında, Alis’in iki macerasından biri. “Aynanın İçinden” olan ikinci kitap Alis’in bir aynanın içinden geçip her şeyin ters olduğu bir paralel evrende yaşadıklarını anlatıyordu. Tim Burton’ın sinema uyarlaması her iki kitaptan da yararlanırken hikayede değişikliklere de gidiyor. Mesela romanın 9 yaşındaki kahramanı Alis filmde 19 yaşında ve genç kızlıkla kadınlık arasındaki geçiş döneminde. Roman karakterlerinden Şapkacı da filmde romana göre daha ön planda.

Şapkacının bu kadar ön planda olmasında Johnny Depp’in katkısı büyük. Canlandırdığı karakter üzerine araştırma yapmasıyla bilinen renkli oyuncu Şapkacı karakterini canlandırmadan önce görüntüsüne dair suluboya çizimler yapmış. Romanda Şapkacı’nın ağzından düşmeyen “M harfi ile başlayan kelimeleri araştırıyorum” cümlesi yetenekli oyuncuyu da araştırmaya yönlendirmiş. İngilizcede Mercury diye geçen civanın Victoria döneminde şapkacılar tarafından çok kullanıldığını ve bazı dengesiz tavırlara neden olduğunu öğrenen Depp, “Mad as a hatter(şapkacı gibi çılgın)” deyimi üzerinden de epey düşünmüş. Şapkacı karakterinin görünümü ve tavırlarıyla hafif deli görünmesine karar vermiş böylece.

Delilik, filmdeki tüm karakterlerin ortak noktası. Oldukça masum duran Beyaz Kraliçe, kıskançlığı ve acımasızlığıyla tahta geçen Kırmızı Kraliçe, Mart Tavşanı… Hepsi delilikten nasibini alıyor! 9 yaşından itibaren garip rüyalar gören, gülleri kırmızıya boyamak gibi uçuk fikirleri olan Alis de hafif deli bulunmakla suçlanıyor zaten yıllarca.

Filmde canlı performanslarıyla izlediğimiz karakterler Alis (Mia Wasikovska), Çılgın Şapkacı ve Beyaz Kraliçe (Anne Hathaway). Tamamı yeşil ekran önünde çekilen filmde gördüğünüz her şey bilgisayar harikası. Tweedledum ve Tweedledee ikizleri yüzünü seslendiricileri Matt Lucas’tan, Kupa Valesi de yüzünü yine seslendiricisi Crispin Glover’dan alırken Helena Bonham Carter’ın canlandırdığı Kırmızı Kraliçe için birçok teknik kullanılmış. Carter’a uzun süren bir makyajın yapılmasının yanı sıra dijital müdahalelerde de bulunulmuş.

Alis Harikalar Diyarında bildiğimiz Tim Burton filmlerinden biraz farklı. Bunun sebebi bir uyarlama olması değil çünkü kendisinin Charlie’nin Çikolata Fabrikası gibi harika bir roman uyarlaması bulunmakta yani işin acemisi değil. Alis Harikalar Diyarında zaten fantastik bir dünya ve Burton’ın hayal dünyasının kendini belli edebileceği bir evren değil, bu da alışılmış Burton hazzını esirgiyor bizlerden. Bunun dışında rengarenk karakterlerle fantastik bir evren sizleri bekliyor sinemada, kaçırmayın derim!

Fantastik Yönetmenden Fantastik Bir Uyarlama: ALİS HARİKALAR DİYARINDA’ için 4 yanıt

  1. Tim Burton'ı pek sevmem, Depp'i çok sevmesem de severim.
    Filmi bekleyenler arasındaydım aslında ama gelen yorumlar ve 3D olayının getirilmemesi bir burukluk yaşattı. Sinemada izlemeyi pek düşünmüyorum.

    Bu arada “yazı, yorum sayıları” bozuldu. bende de aynısı oldu ve kaldırdım, haberin olsun. :)

    Beğen

Fikrini Paylaş!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s