An Education: Aşk Mı Eğitim Mi ?

Eğer güzel bir senaryo ve iyi oyunculuklarla anlatılırsa izlemekten keyif aldığım bir dönemde, oldukça muhafazakar olan 60’lar İngiltere’sinde geçiyor  “An Education” ve hemen belirtmeliyim ki bu dönemi anlatan iyi yapımlar arasında sayılacak bir film.

Jenny, ailesi tarafından Oxford’a girmesi için baskılanmakta ve hayattan hiç keyif alamamakta. Tek hobisi çello çalmak ancak babasına göre hobiler üstünde emek harcanması gereken uğraşlar değil! Ama bir gün karşısına onun müziğe, filmlere ve kitaplara olan tutkusunu anlayacak bir adam çıkıyor. Yaşça kendisinden büyük olan David, onu jazz konserlerine, lüks restoranlara götürerek ona hayattan keyif almanın ne demek olduğunu gösteriyor. Henüz 16 yaşında olan Jenny’i cinsellik konusunda da baskılamayan David’in esrarengiz yanları sorgulanmıyor. Jenny o dönem gençlerinin birçoğu gibi varoluşçu akımdan oldukça etkilenmekte ve bu akıma göre soru sormamak seni karmaşık ve bilgili gösterirken soru sormak saf ve burjuva gösterir. Jenny’nin olmak istediği de karmaşık, bilgili ve biraz Fransız olmak. David’in görmüş geçirmiş tavırlarının büyüsüne kapılan sadece Jenny de değil. Eğitimi için baskıcı bir tavır sergileyen babası, kızının ilişkisine razı oluyor. Bu onaylayışın sebeplerini öğrendiğimizde ise 60’lar İngiltere’sinin “iyi bir gelecek” anlayışını biraz daha iyi anlamış oluyoruz.
Gazeteci Lynn Barber’in anılarından yola çıkılarak Nick Hornby tarafından senaryolaştırılan filmin yönetmeni Yeni Başlayanlar İçin İtalyanca(2000) filmiyle uluslararası alanda ismini duyuran Danimarkalı kadın yönetmen Lone Schervie. About A Boy romanı ve bu romandan uyarlanan filminden hatırlayacağınız Nick Hornby, Barner’ın anılarında menfaate dayalı gözüken Jenny-David ilişkisini daha romantik bir hale sokmuş. Ama değişmeyen bir şey var ki Barber’ın gerçekte de yaşadığı gibi Jenny, hayatı boyunca unutmayacağı bir ders alıyor: insanlara güvenmemek! Anıların sahibi Barber’ın dediği gibi “herkes bir yalanı yaşama becerisine sahiptir”.
Filmin senaryosu gibi oyunculukları da alkışı hak ediyor. Ancak en büyük alkış 22 yaşındaki güzel yıldız Carey Mulligan’a gelmeli. 16 yaşındaki Jenny’i tüm enerjisiyle canlandıran Mulligan’ı izlerken Audrey Hepburn’ü hatırlamamak imkansız! Genç yıldız filmdeki performansıyla bu seneki Oscar’ın da en iddialı isimlerinden. Hem böylesine yetenekli bir ismi keşfetmek hem de yaşanmış bir hikayeden kendinize pay çıkarabilmek için “An Education”ı izleyin derim, iyi seyirler…

Fikrini Paylaş!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s