Smart People – Aşkın Yaşı Yok

Akıllı İnsanlar Sorunların Üstesinden Gelir
Yönetmen : Noam Murro
Senaryo : Mark Poirier
Yapım : 2008, ABD , 95 dk
Oyuncular:
Dennis Quaid (Lawrence Wetherhold) , Sarah Jessica Parker (Janet Hartigan) , Thomas Haden Church (Chuck Wetherhold) , Ellen Page (Vanessa Wetherhold) , Ashton Holmes (James Wetherhold)
Bağımsız filmlerde görmeye alışık olduğumuz yüzlerle dolu bir bağımsız var karşımızda. Bağımsız sinemanın izleyicisi arttıkça yeniliklerin habercisi bağımsız sinema da bir tür oldu öyle ki yeniliklerin yerini klişeler kaldı. Aşkın Yaşı Yok da tüm bu klişeleri başarıyla kullanmış bir Amerikan bağımsızı.
Varlığını yitirmekte olan bir aile ve bu ailenin birbirinden problemli üyeleri arasındaki tuhaf ilişkiler var filmin temelinde. Mesleğine olan tutkusu gibi hayata olan tutkusunu da kaybetmiş Profesör Lawrence Wetherhold’ı merkeze alan hikâye profesörün bu ‘tükenmekte’ olan hayatına üvey kardeşi Chuck’ın ve eski öğrencisi Janet’in girmesiyle yaşadığı değişimleri konu alıyor. Lawrence öğrencileriyle iletişimi zayıf bir proföser, kendisi gibi olmasına rağmen çocuklarını anlamayan bir baba, aşkı unutmuş bir dulken mesleğini ve öğrencilerini seven bir profesöre, çocuklarını anlamaya çalışan  bir babaya ve dinlemeyi bilen bir sevgiliye dönüşüyor. Ve bu sürecin filme başarılı bir şekilde yansımasını Dennis Quaid’in başarılı performansı sağlıyor.
Babasının dikkatini çekebilmek için gençliğini yaşamayan, sadece iyi notlar alan ve evi çekip çeviren bir kız olan Vanessa rolünde  Juno filmiyle kendini fazlasıyla kanıtlamış sempatik oyuncu Ellen Page ‘i izleme şansını bulduğumuz filmde maalesef ailenin oğlu James biraz arka planda kalmış. Tabi bunda filmin pazarlanmasında oldukça önemli rol oynayacak Ellen Page’i biraz daha ön plana çıkarmak isteği etkili olmuş olabilir.Ancak arka planda kalsa da Şiddetin Tarihçesi filminden hatırlayabileceğiniz Ashton Holmes’ı izlediğimiz James karakteri ailenin gerçeklerini göğüsleyebilen ve başarıyı sadece kendisi için isteyen, babasının gözüne girme derdi olmayan biri.Ki bu haliyle aslında Lawrence’ın olması gereken halini temsil ediyor, aynı Vanessa’nın babasının şuan ki durumunu temsil etmesi gibi.
Thomas Haden Church’ın başarılı bir performans sergilediği Chuck’ın evin mutsuz kızına genç olmanın nasıl bir şey olduğunu göstermeye çalışması filmin başlarında hepimizde oluşturduğu beladan başka bir şey olmadığı izlenimini yıktığı gibi içi dışı bir olmasıyla da bitmek üzere olan bir ailenin yeniden canlanması için ihtiyacı olan bir karakter. Filme yine pazarlama kaygısıyla alındığını düşündüğüm ve Janet karakteriyle karşımıza çıkan Sarah Jessica Parker film boyunca lawrence’in sevgilisi olmaktan ve ekranı doldurmaktan başka bir varlık gösteremiyor maalesef.
Akademik hayatın içinden gerçekçi kesitler sunan ve akademi ortamını iyi bir şekilde tasvir ettiği için akademik hayatın içinde olan ya da olmayı düşünen bağımsız sinema seyircisini etkileyebilecek bir film ancak diğer kesim için biraz yavaş ve ‘sıradan’ gelebilir.

Fikrini Paylaş!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s