Robert Ford, Jesse James’i Neden Öldürdü?

Son yılların yükselen yıldızı Casey Affleck’e Akademi’den ve Altın Küre’den adaylık kazandıran ve gösterildiği yılın en iddialı filmlerinden olan “Korkak Robert Ford’un Jesse James Suikastı”( The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford) ünlü soyguncunun öldürülüşünün altındaki “kişisel” nedenleri sorguluyor.

Ünlü soyguncu Jesse James’in öyküsü sinemaya defalarca aktarıldı. Onu Tyrone Power, Robert Wagner, James Keach, Rob Lowe ve Colin Farrell, James mitini işleyen ve öykünün özüne inmeyen yapımlarda canlandırdılar. Ama hikaye cilalı taraflarına kapılmadan işlense, ortada sorunları olan, insan canına değer vermeyen bir hırsız ve onun ününe yakışmayan bir ölüm, ona yapılmış bir ihanet vardı.

Eric Bana’nın başrolde olduğu “Kasap”(Chopper)  filmindeki başarısından sonra Hollywood’a transferi beklenen isimlerden olan Andrew Dominik’in yönettiği “Korkak Robert Ford’un Jesse James Suikasti” önceki Jesse James filmlerinden bu yönüyle ayrılıyor her şeyden önce. James’i Brad Pitt’in canlandırdığı film, yönetmen tarafından Rob Hansen’in 1983 tarihli aynı adlı kitabından uyarlandı.

Vahşi batının son temsilcilerinden Jesse James kanunu hiçe sayıp kendi bildiğini okuyan bir asiydi. Kardeşleri ve kuzenlerinden oluşan çetesiyle demiryolu şirketlerini, banka sahiplerini hedef aldığı soygunlar yapıyor ve bu nedenle halk tarafında “Robin Hood” gibi görülüyordu. Robert Ford, kahramanı olan James ile beraber soygun yapabilmek için yanıp tutuşan bir gençti. Eline geçen fırsatları değerlendirip James’in adamı olduktan sonra ona ihanet edeceği kendisinin bile aklına gelmezdi.

Hansen’ın romanı Ford’un idolü olan bu adamı öldürmesinin nedenlerini sorgulaması nedeniyle önemli. Filmde de James’i tanıdıkça hayal kırıklığına uğrayan, sonra da herkes tarafından gördüğü muameleyi, dışlanmayı James tarafından görünce ve kimseye kendini kanıtlayamayınca hayal kırıklığı nefrete dönüşen bir adam olarak anlatılıyor. Ford’u canlandıran Casey Affleck, rolünün üstesinden gelmiş ve Ford’un yaşadıklarını bizlere yansıtmakta oldukça başarılı.

Robert Ford’u hayranı olduğu adamı öldürmeye iten etkenleri gözler önüne seren film, James’in kimseye güvenmeyen, hırslı yapısını da irdeliyor. Soygunlardan ve silahlı çatışmalardan çok James ve Ford’un karakter analizlerine ağırlık veriyor. Adından sonunu haber eden filmin tek derdi suikastın nedenlerini ortaya koymak.

Sonu belli olması ve uzun süresi nedeniyle sıkılabilirdik ancak yönetmen işleyişi dinamik tutmayı başarmış. Yine de Ford’un suikastten sonraki dönemine ve öldürülüşüne yer verilen kısım olmasa çok daha iyi olurmuş gibi geldi bana. Ama sanırım yönetmen ve yapımcılar Ford’u bu kadar analiz etmişken sonunu öğrenmek hakkımız diyenleri de düşünmüş.  Filmde her sorunun cevabı da verilmiyor, yani yorum açık. Mesela kimseye güvenmeyen James, intihara cesareti olmadığı için mi Ford’un onu vuracağını bile bile ona arkasını dönüyor?  Oyunculuklar mükemmel, prodüksiyon zengin. Amerikan tarihinin Caesar-Brutus hikayesi neymiş merak ediyor ve size göre western sadece çatışma, düello vs anlamına gelmiyorsa, bu filmi muhakkak görün derim. İyi seyirler…

Fikrini Paylaş!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s