Guy Ritchie: Suç Filmlerinin Altın Çocuğu Geri Döndü

Suç filmlerine getirdiği solukla adını duyuran ve eski eşi Madonna ile evliyken yaptığı “Swept Away” filmiyle kendi elleriyle kariyerini mahvetti sandığımız İngiliz yönetmen Guy Ritchie, geçen ay izleme şansı bulduğumuz “Sherlock Holmes” ile geri döndüğünün sinyalleri verdi. Geri döndü demem bazılarınıza anlamsız gelmiş olabilir, belki çoğunuz filmlerini izlediniz ancak adına dikkat etmediniz. O zaman gelin Guy Ritchie kimdir, neler yapmıştır bir hatırlayalım…
Guy Ritchie, 1969 yapımı “Sonsuz Ölüm” (Butch Cassidy and the Sundance Kid) filmini ufak bir çocukken izlediğinde, filmler yapmak istediğine karar vermişti. Film okulundan mezun olmanın sıkıcı olacağını düşündüğü için asla sinema eğitimi almayı düşünmemiş ve okuduğu okulu da 15 yaşındayken bıraktı. 1995 yılında “The Hard Case” isimlli 20 dakikalık bir kısa film çekti ve bu filmi gören Sting’in eşi Trudie Styler, Ritchie’nin fark edilmesini sağlayan “Ateşten Kalbe, Akıldan Dumana” (Lock, Stock and Two Smoking Barrels) filmine parasal destek verdi. “The Hard Case”te olduğu gibi ilk uzun metrajında da hem senarist hem yönetmen olan Ritchie, ilk filmiyle tüm zamanların en iyi hasılatını yapan 3. İngiliz filmini çekmiş oldu.
Londra’nın varoşlarındaki küfürlü aksana hakimiyeti sayesinde keyifli diyaloglarla zenginleştirdiği zeki senaryosu eleştirmenlerce büyük övgüler alan Ritchie, “Ateşten Kalbe, Akıldan Dumana” ile kendi adını duyurduğu gibi son yılların yükselen yıldızlarından Jason Statham’ı da dünyaya tanıştırmıştır. Statham, kendisine sonraki projelerinde de yer vermeyi ihmal etmeyen Ritchie’ye çok şey borçludur.
İkinci uzun metraj filmi “Kapışma”yı (Snatch) 2000 yılında çeken Ritchie, gişedeki ilk haftasında 3 milyon dolarlık hasılat yaparak ilkinden daha başarılı bir film yaptı. Brad Pitt, Dennis Farina, Benicio Del Toro gibi daha tanıdık yüzlere ve bir önceki filminde de beraber çalıştığı Jason Statham, Vinnie Jones gibi isimlere yer verdiği yeni filmi oyuncu kadrosu kadar çeşitli karakterleri ve paralel hikayeleriyle oldukça sürükleyici ve eğlenceliydi.
İlk iki filmiyle hem gişeden yana hem de eleştirmenlerden yana yüzü gülen Ritchie, 2000 yılında ünlü şarkıcı Madonna ile dünya evine girdi ve bir süre eşi için video klipler çekti. Yönetmenin kariyerinin en utanç verici ve yerden yere vurulan filmi hiç kuşkusuz, Madonna’nın başrolde olduğu 2003 tarihli “Swept Away”dir. Yılın en kötülerine verilen Razzie Awards’a En Kötü Senaryo ve En Kötü Yönetmen dalında aday gösterilen Ritchie, yılın en kötü yönetmeni seçildi.
2005 yılında senaryosunu yazdığı “Tabanca”yı (Revolver) filme çeken Ritchie, eleştirmenler tarafından yerden yere vurulmaktan kurtulamadığı gibi karmaşık kurgusu nedeniyle eski filmlerini aratmaya devam etti. Ta ki 2008 yılında çektiği “Rocknrolla”ya kadar. Ülkemizde vizyon şansı bulamasa da yetenekli yönetmenin “Tabanca” filmiyle devam ettirdiği düşüşünü durduran “Rocknrolla” hem senaryosuyla hem de Gerard Butler, Tom Wilkinson gibi değerli isimlerin yer aldığı kadrosuyla özlediğimiz Ritchie tarzına kavuşturdu bizleri.
Guy Ritchie’nin filmleri akılda kalan keyifli diyalogları ve suç filmlerine getirdiği yeni soluk nedeniyle olduğu kadar başarılı müzik kullanımlarıyla da adından söz ettirir. Bunun en güzel kanıtı çok eski ve bilindik bir kahramana, “Sherlock Holmes”a ve onun en yakın dostu ve ortağı Dr. Watson’a getirdiği yeni soluk. “Sherlock Holmes”u izlediğinizde kariyerini tekrar baştan yazan Robert Downey Jr. ve genç kızların hayran olduğu isimlerden olan Jude Law’ın performansı kadar, dönemin İngiltere’sinin başarılı tasvirine, hareketli müziklerle sürükleyici hale getirilen kovalama ve kavga sahnelerine, Holmes ve ortağı arasında geçen eğlenceli diyaloglara hayran olacaksınız. Eleştirmenlerden ve seyircilerden gelen olumlu tepkilere bakılırsa Holmes, yeni maceralarıyla karşımıza çıkacak ne dersiniz? Altın çocuğumuz geri dönmüşe benziyor ve yeni filmi gelene kadar onu sevmemizi sağlayan filmlerini tekrar tekrar izlemekten başka elden bir şey gelmiyor. Umarım arayı fazla soğutmaz…

Fikrini Paylaş!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s