Gerçekçi ve Sivri Dilli Bir Bilimkurgu: YASAK BÖLGE 9

Uzaylıların dünyamızı ziyaret ettiği bir film ilginizi çekmiyor değil mi? Ama uzay gemisinin Manhattan, Washington ya da Chicago yerine Johannesburg şehrinin tam merkezine inmiş olması… Bu biraz ilgi çekici sanırım.

Filmin türdeşlerinden ilk farkı bu ama kesinlikle tek farkı değil. Şimdiye kadar özel efekt alanında çalışan Güney Afrikalı genç yönetmen Neill Blomkamp, ilk uzun metrajıyla yılın en başarılı filmlerinden birini çekmiş oldu. Bilimkurgu türünde son yıllardaki en iyi filmlerden olan Yasak Bölge 9, yönetmenin “Alive in Joburg” isimli kısa filminden yola çıkılarak çekildi. Filmin yapımcısı ise Yüzüklerin Efendisi serisinin başarılı yönetmeni Peter Jackson.

Film, uzay gemisinin bilinmeyen bir nedenle Johannesburg’a inişinin 20 yıl sonrasında geçiyor. Görünüşleri karidesleri andıran çirkin yaratıklar olan uzaylılar, Yasak Bölge 9 adı verilen ve mülteci kampını andıran varoş bir bölgede yaşamak zorunda bırakılmışlardır. Johannesburg varoşlarının halini 2005 yapımı Tsotsi filmini izleyenler bilirler. Gerek halkın protestoları gerekse Yasak Bölge 9 yakınlarındaki çetelerin suç oranının arttırması nedeniyle uzaylıların “kendi rızaları” alınarak bulundukları bölgeden uzaklaştırılmaları gerekmektedir. Kısa bir süre önce terfi alan Wikus van de Merwe ise uzaylıların daha taşınma işleminden sorumlu olmuştur. Bu görevi sırasında yabancı bir sıvıya maruz kalan Wikus, bir uzaylıya dönüşmeye başladığındaysa güvenebileceğini sandığı hükümet tarafından bir denek olarak görülür ve mecburen Yasak Bölge 9’a sığınır. Film de Wikus’un uzaylıya dönüşme sürecinde insanlığını hatırlayışını, gerekli dokundurmaları yapmaya çekinmeden hatta bazen kaba bir üslup takınarak bizlere gösteriyor.
Son yıllarda Canavar, Son Umut gibi sayısız bilimkurgu filmi televizyon haberlerinden fırlamış sahneleri kullandılar ve yakalamak istedikleri “gerçekçiliği” de yakaladılar. Yasak Bölge 9’da da olaylar röportajlarla ve televizyon haberlerini ya da belgesel çekimlerini hatırlatan görüntülerle izleyiciye yansıtılıyor. Bu kurgu şekli aksiyon sever bilimkurgu tutkunlarının sıkılmasına neden olabilir ancak onların aksiyon arayışı da filmin finalinde fazlasıyla gideriliyor, merak etmesinler.
Blomkamp’ın filminde uzaylılar yıllardır ezilen, itilen insanların bir yansıması gibi. Evlerinden çıkarılmaya direnmeleri televizyonlarda sıkça rastladığımız gece kondu mahallesi boşaltmalarını hatırlatıyor. Irkçılığa karşı methiyeler düzen senaryonun Güney Afrika’da geçmesi filmin politik yanını kuvvetlendirmiş.
Uzun süredir sırtını yıldız isimlere dayayan ve suya sabuna dokunmayan bilimkurgular izlemekten bıkmıştık. Yasak Bölge 9, yapımcısı Peter Jackson dışında, adını ilk kez duyacağınız isimlerin yer aldığı bir film. Daha önceki türdeşleri gibi uzaylıları şirin ya da masum gösterme derdinde değil. Olabildiğince çirkin gösterdiği uzaylıları, eline silah geçtiğinde tehlikeli olabilecek ancak şartları el vermediği için sömürülmeye mahkum olan varlıklar olarak tanıtıyor. Buna rağmen, yaşadıklarını görünce onlara sempati duyuyorsunuz. Tüm bu özellikleriyle Yasak Bölge 9, türde aradığımız canlanmayı sağlayacak orijinal bir film. Bilimkurgu severlerin filmi izledikten sonra bana hak vereceğine ve Neill Blomkamp ismini takibe alacaklarına eminim. İyi seyirler…

Gerçekçi ve Sivri Dilli Bir Bilimkurgu: YASAK BÖLGE 9’ için 2 yanıt

Fikrini Paylaş!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s