Ezop’tan Eğlenceli Bir Masal: 7 KOCALI HÜRMÜZ

Ezel Akay, Türk sinemasının en renkli yönetmeni. Çektiği filmler kostümleriyle, müzikleriyle, alt metinleri ve figürleriyle adından söz edilmesini hak ediyor. Kendine ve sinemasına olan hayranlığım nedeniyle adının geçtiği her projeyi büyük bir heyecanla izliyorum. Aslında 17 Ağustos’la ilgili çektiği “Herşeyin Bittiği Yer” filmiyle karşımıza çıkacak gibi duruyordu Akay. Bütçesel nedenlerle “Herşeyin Bittiği Yer”in gösterimi ertelenince “7 Kocalı Hürmüz”le karşımıza çıktı başarılı yönetmen.

Ezel Akay’ı “7 Kocalı Hürmüz” filmiyle buluşturan isim Nurgül Yeşilçay. Projenin haklarını satın alan Yeşilçay, başrolü de kendi oynuyor tabi. Yeşilçay’ a filmde Gülse Birsel, Haluk Bilginer, Erkan Can, Memet Ali Alabora, Sarp Apak, Cengiz Küçükayvaz, Öner Erkan, Cem Karakaya, Müjdat Gezen, Erol Günaydın, Halit Akçatepe gibi birbirinden değerli isimler eşlik ediyor. Bu kadar yıldızın arasından sıyrılan performanslardan biri hiç kuşkusuz Hürmüz’ün kocalarından Trakyalı Hallaç Rüstem’i canlandıran Öner Erkan’ın oyunculuğu. Bu rol için Keşan’a gidip Trakya ağzını öğrenen genç oyuncu, Trakya’nın insanının neşesini de en iyi şekilde filme yansıtmış. Bir de karakteri Lüleburgazlı değil de Keşanlı olsaymış daha iyi olurmuş tabi, madem Keşanlılardan kapmış Trakya ağzını, hoş bir jest olurdu sanırım…
Sadık Şendül’in ünlü oyunu “Yedi Kocalı Hürmüz” ilk kez beyazperdeye uyarlanmıyor bildiğiniz üzere. Hürmüz’ü 1963 yılında Suna Pekuysal, 1971 yılında Türkan Şoray ve 1980’lerde ise Ayten Gökçer canlandırmıştı. Film, değişik mesleklerden altı kişiyle evlenen ve her kocasını haftanın bir günü kabul eden Hürmüz’ün mahallenin doktoruna(Memet Ali Alabora) aşık olmasını ve kocalarını idare ederken karşılaştığı komik durumları anlatıyor. Hürmüz’ün suç ortakları ise mahallenin kuşçusu Cebrail (Haluk Bilginer) ve çöpçatanı Safinaz(Gülse Birsel).
Film alışılagelmiş politik tabanlı bir Akay filmi gibi durmasa da kadın iktidarının hakim olması nedeniyle Akay’ın sinemasına çok uzak değil. Ayrıca daha önceki filmleri gibi müzikli ve eğlenceli. Shaman ekibinin danslarıyla renklendirdiği girişteki ve finaldeki düğün sahnesi ve filmin ortasındaki hamam sahnesi filme müzikal tadı veren kısımları.
Hürmüz, ilk bakışta ahlaksız bir kadın gibi görünebilir. Ama geçimini sağlamak için böyle bir yol seçiyor. Hepsi birbirinden beter kocaları da Hürmüz’ün yaptıklarını hak etmiyor değil! Mesela kocalarından Rüstem Hürmüz’le karısını aldatıyor aslında. Ama filmde var olan kadın dayanışması sayesinde kaybeden o oluyor.
Ezel Akay nam-ı değer Ezop yine eğlenceli bir masal anlatmış bizlere. Kendi deyimiyle önceki projelerine göre “biraz daha yorganına göre uzatılmış bir ayak” olmuş “7 Kocalı Hürmüz”. Günlük hayatın stresinden kurtulup eğlenmek isteyen sinemaseverler için muhteşem bir seçenek. Oyuncu kadrosundaki isimler bile keyiflenmenize neden olmuyor mu? İyi seyirler…

Ezop’tan Eğlenceli Bir Masal: 7 KOCALI HÜRMÜZ’ için 4 yanıt

Fikrini Paylaş!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s