SON UMUT: Karanlık Geleceğimiz Değil, Günümüz Karanlığının Yansıması

Yıl 2027… Dünyanın en genç insanı, kısırlığın başlamasından önce doğan son insan, 18 yaşındaki Bebek Diego ölmüş ve insanlar dünya üzerindeki varlıklarının sonuna yaklaştıkları için ağlıyorlar… Dünyanın dört bir yanında kaos var ve insanlar ayakta kalan tek hükümete, İngiltere’ye sığınıyorlar… Kahramanımız Theo, insanların üzüntüsüne rağmen en küçük bir tepki vermeden haberin televizyonda gösterildiği kafeyi terk ediyor ve o anda arkasında bir bomba patlıyor… Bu sahne bize filmin görsel olarak nasıl ilerleyeceğinin de işareti oluyor. Patlama anı sanki bir muhabirin kamerasından akşam haberlerine yansımış gibi, gerçekçi.

Theo, mülteci haklarını savunan aktivitist (hükümete göre terörist) bir grubun lideri olan eski karısının ondan bir mülteci için geçiş izni almasını istemesine kadar içinde yaşadığı kaosu düşünmemeye, umursamamaya çalışan umutsuz bir adam. Eski karısının yardım isteğini de para için kabul ediyor ancak yardım ettiği kızın hamile olduğunu öğrenince aldığı görevle duygusal bir bağ kuruyor. Kee isimli bu kızı İnsanlık Projesi adı altında çalışan bir grup bilim insanına teslim etme yolculuğu sandığından daha zorlu geçiyor tabi.
Alfonso Cuaron ismini, Harry Potter serisine getirdiği yeni solukla duymuştuk. Serinin ilk karanlık filmi olan Azkaban Tutsağı hala birçok Harry Potter hayranı tarafından serinin en iyi filmi kabul ediliyor. Children of Men, İspanyol yönetmenin ilk bilimkurgusu. Aslından tam olarak bir bilimkurgu olduğu söylenemez. Hollywood bilimkurgularında görmeye alışık olduğumuz yüksek teknolojiden ve görsellikten uzak, nedenlerle ilgilenmek yerine durumu sadece gözler önüne sermeyi tercih eden bir film. Film boyunca izleyeceğiniz kareler Balkanlardaki iç savaşta çekilmiş bir çatışma sahnesinden ya da Irak’ta Amerikan askerlerinin yaptığı işkenceleri gösteren videolardan farksız. Bu da sizi filmden koparmak yerine, filme daha çok bağlanmanızı sağlayan başarılı bir çekim tarzı.
Karanlık atmosferine rağmen umuda sıkıca tutunan bir film Children of Men. Theo, yaşadığı toplumun bir yansıması adeta. O da yıllar önce çocuğunu kaybetmiş ve gittikçe hayatta dair umudunu yitirmiş, aynı yıllardır çocuk sesi olmadan yaşayan insanlık gibi. Ancak yeni doğmuş bir bebeğin varlığıyla, dünyayı yine iyi günlerin bekleyebileceğine dair umuduna geri kavuşuyor. İnsanlar da mülteci kampındaki çatışma sahnesinde rahatlıkla görüldüğü gibi bir bebeğin ağlamasını, onun küçük bedeninin varlığını Theo gibi büyük bir şaşkınlık ve umutla karşılıyorlar. Tabi içindeki “yok etme” dürtüsünü yenemeyen ve silahına sarılan bir düşüncesizin silahını ateşlemesiyle bu büyülü an yine yerini yıkıma bırakıyor. İnsanlar kısırlık başlamadan yıllar önce bir geleceklerinin olmayacağını göremeyip yıkımları durdurmadıkları gibi 2027’de de bir gelecekleri olabileceği umudunu göre göre yok etmeye devam ediyorlar.
Theo rolünde karşımıza son yılların parlayan isimlerinden Clive Owen çıkıyor. Oyuncunun sert yüz hatları rolünün hakkını vermesinde epey yardımcı oluyor. Ona Theo’nun eski karısı Julian rolünde Julian Moore ve babası gibi sevdiği Jasper rolünde usta aktör Michael Caine eşlik ediyor. Hem şakacı hem bilge yaşlı rollerinde daha öncede başarılı performanslar sergileyen Caine’in karakteri dünyayı çoktan terk etmiş olan yaşam enerjisiyle filme de enerji veriyor.
Yönetmeninin bir sinemacıdan çok savaş muhabiri gibi çekimlere imza attığı ilk film değil tabi ki Children of Men. Daha önce Ridley Scott, Kara Şahin Düştü’de, Steven Spielberg ise Er Ryan’ı Kurtarmak’ta unutulmaz çatışma sahnelerine imza atmıştı. Alfonso Cuaron ve görüntü yönetmeni Emmanuel Lubezki de en az bu iki usta isim kadar başarılı sahneler bırakacak filmden sonra aklınızda. Cuaron gibi siz de artık uyarı niteliğindeki bilimkurgu filmlerine inanmıyorsanız, Children of Men sizie göre bir film.

Fikrini Paylaş!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s