Zombieland: Kim Korkar Hain Zombilerden?

Korku filmleri deyince ilk akla gelen figürlerdendir zombiler, yoksa figürlerdendi mi demeli? Çünkü onlar artık George Romero filmlerinin yaşayan ölüleri değiller. Son yıllarda çoğunlukla bir virüsün insanları et yiyen yaratıklara dönüştürmesi şeklinde karşımıza çıkıyorlar. Robert Rodriguez korkutmak için çekmiş olsa da daha çok eğlendiren Dehşet Gezegeni ve gösterildiği yılın en iyi komedilerinden olan Shaun of the Dead gibi filmler sayesinde ise güldüren yaratıklar haline geldiler.

Zombieland de zombileri eğlence unsuru olarak kullanan ve yönetmeninin de gizlemediği şekilde Sahun of the Dead’den esinlenen bir film. Müzik videoları ve reklam filmlerine dayalı bir geçmişi olan Ruben Fleischer’ın ilk yönetmenlik denemesi olan film Metallica’nın For Whom the Bell Tolls parçası eşliğinde başlayan bir açılış jeneriğine sahip. Jeneriğe bakıp da zombi severlerin hep hayalini kurduğu korkunç bir zombi filmiyle karşı karşıya olduğunuzu sanmayın sakın! Fleischer’ın amacı sert girişene ve ağır çekimde sıçrayan kan sahnelerinin, zombilerce koparılan bağırsakların yer vermesine rağmen kendini ciddiye almayan bir film çekmekmiş. Film bittiğinde, çok sulandırılmamış bir eğlencelik izlediğinizde yönetmenin amacına ulaştığını göreceksiniz.

Zombieland, kahramanlarımızdan Columbus’un yaşadıklarını anlatması şeklinde ilerliyor. Öncelikle zombilerden daha çok palyaçolardan korkan kendisi gibi birinin hayatta kalmasına şaşıracağımızı tahmin edip onu hayatta tutan zombieland kurallarından bahsediyor bizlere. İlk başlarda 4 temel kuralla yetinen kahramanımız, filmde belli bir sıra izlemeden en popüler ve hayat kurtaran kuralları yönetmenin artalana yerleştirdiği üç boyutlu efektlerle gözümüze sokuyor. İçinde “aksiyondan önce biraz ısın!” gibi komik kuralların da bulunduğu kurallar dizinin en göze batanı hiç kuşkusuz “çiftvuruş; kurşun harcamaktan çekinmeyin ikinci kurşunu zombienin kafasına sıkın”.
Filmde, Amerika zombiler diyarına dönüşmüştür ve virüsten kurtulanlar kendine göre oluşturduğu kurallarla hayatta kalmaya çalışmakta. Columbus(Jesse Eisenberg) ise hayatta olup olmadıklarını bilmediği ailesine ulaşmaya çalışıyor. Yolda sert görünüşünün altında büyük bir acı yatan Amerikan zorbası Tallahassee(Woody Harrelson) ile ve hayatta kalmak için çeşitli dolandırıcılıklar yapan kız kardeşler Wichita(Emma Stone) ve Little Rock(Abigail Breslin) ile karşılaşıyor. Başlarda uyum sorunları yaşayan bu dörtlü hayatta kalmanın en önemli kuralının “insan kalabilmek” olduğunu hatırlayana kadar ise bizi komik, eğlenceli ve biraz da romantik maceraları bekliyor.
Filmin sürprizlerinden biri kahramanlarımızın Hollywood’a gitmesi ve buradan çeşitli isimlere atıfta bulunmaları. Evine sığındıkları isim emin olun filmden en çok keyif aldığınız dakikaları size yaşatıyor ve filmin absürd haline en büyük katkıyı sağlıyor. Filmdeki “Haftanın Zombi Haklaması” esprisi ve Tallahassee karakterinin bir Twinkie yemek için verdiği mücadele – o buna küçük şeylerden keyif alma kuralı diyor- filmin eğlencesine katkıda bulunan diğer ayrıntılar.
Birçok zombi filmine yerine göre sadık kalan yerine göre ise kural gözetmeyen Zombieland, eğer romantik gevezemiz Columbus’un bazen sinir bozucu olan saflıkları ya da Leon’un da karşılaştığı “reşit olmamış bir kız çocuğunun silahla dolaşması”  durumu sizi rahatsız etmezse yılın en eğlenceli yapımlarından. 42 günlük çekim süresine ve düşük bütçesine rağmen sahip olduğu sahnelerle prodüksiyon açısından başarılı zombi filmlerinden aşağı kalır yanı da yok. Hem zombileri hem eğlenceyi seviyorsanız muhakkak görün, iyi eğlenceler!

Zombieland: Kim Korkar Hain Zombilerden?’ için 4 yanıt

  1. o yaşlarda bizde de daniel radcliffe çılgınlığı vardı ben çok da kızamıyorum o yaştakilere, bu doğanın bir kanunu gibi :p

    Beğen

Fikrini Paylaş!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s