Teknolojinin Sinemayla En Büyük Ortaklığı: Avatar

 “Titanik” ile 11 Oscar ödülü aldığı gecede sahnede “Ben dünyanın kralıyım!” diyen iddialı yönetmeni hatırlıyor musunuz? Tutkuyla bağlı olduğu projelerini hayata geçirmek için teknolojinin gelişmesini bekleyen ve gelişime kendi de katkıda bulunan, her zaman sınırlarını zorlayan mükemmeliyetçi yönetmeni… Evet, James Cameron’dan bahsediyoruz. İsmini bir yıla yakındır duymamıza sebep olan ve kendi deyimiyle “sinema teknolojisinde son nokta” olan filmi “Avatar” sonunda sinemaseverlerle buluştu.
Yarı felçli bir savaş gazisi olan Jack Sully, gizli olarak yürütülen Avatar programına katılır. Askeri bir şirket Pandora isimli bir gezegenin kaynaklarından yararlanmak istemektedir. Ancak kaynaklara ulaşmak için gezegenin yerlileri Na’vileri uzaklaştırmalıdırlar. Boyları üç metreyi bulan mavi tenli bu varlıkların dünyası insanların solunumu için uygun olmadığından Na’vi-insan karışımı melez bir ırk yaratır bilim insanları. Avatar ismini verdikleri bu melez ırkı beyinleriyle kontrol ederek Na’vilerin arasına karışan şirket, Na’vileri ikna etmesi için Jack’i de bu varlıkların arasına salar. Ancak Jack, Na’vi prensesiyle kurduğu duygusal ilişkinin de etkisiyle taraf değiştirince işler karışır. Jack, Na’vileri kurtarabilecek midir?
Avatar, Cameron’un teknoloji kadar hayal gücünün de sınırlarını zorladığı bir film her şeyden önce. Pandora ile ilgili her şeyi hayal gücüyle yaratan başarılı yönetmen, filmini çekerken hem 3D hem de IMAX teknolojisini kullanmasının sebebi olarak Pandora halkı Na’vi yerlilerinin bilgisayar ürünü değil de makyajla dönüştürülmüş oyuncular sanılmasını istemesini göstermiş. Filmini geliştirdiği “Reality Camera System” ile çeken Cameron, oyuncu kadrosunu çok popüler olmayan isimlerden seçmiş. Jack Sully’i Terminatör: Kurtuluş’tan hatırlayacağınız Sam Worthington canlandırırken yan rollerde Sigourney Weaver, Michelle Rodriguez, Giovanni Ribisi gibi isimler yer alıyor.
Avatar görsel anlamda taşıdığı yenilikçi ruhu işlediği konuda bir nebze yitirmiş gibi duruyor. Filmin geçtiği Pandora ve filmin kahramanları Na’vi yerlileri ile ilk kez karşılaşsak da dünyanın kaynaklarını yitirmiş olması, para için masum halkları sömüren hükümetler vs. sinemada ilk kez karşılaştığımız kavramlar değil hatta klişe. Tabi akıtılan paranın (230 milyon dolar civarında) hakkını sonuna kadar veren görsel efektler senaryonun eksik ya da tekrarlarını kolayca göz ardı ettiriyor. Senaryonun gözünüzü tırmalayan ayrıntıları etkisini uzun süre sürdüremiyorsunuz çünkü engel olamıyor ve Pandora’nın güzelliklerine kendinizi bırakıyorsunuz.
Filmin iddialı olmasını sağlayan 3D ve IMAX teknolojisinin filme ne kattığına gelelim… 3D, bir süredir gösterime giren filmler sayesinde az çok aşına olduğumuz bir teknoloji ve Avatar’ın başarısı da Pandora’da olduğundan filmin büyüsüne katkısı yadsınamaz. 3D sayesinde Pandora’nun canlı renklerine, el değmemiş güzelliklerine, bana Aborjinleri hatırlatan doğayla iç içe yaşayan Na’vilerin büyüsüne kendinizi o kadar kaptıracaksınız ki Pandora’ya inen bombalar içinizi sızlatacak. Ancak IMAX çok yaygın bir teknoloji değil bu nedenle de filmin görüntü kalitesinin yükselmesini sağlayan bu teknolojiden yoksun bir şekilde izlenmesi, Cameron’un yaratacağını umduğu etkiyi azaltabilir.
 Eğer imkânınız varsa hem 3D hem IMAX teknolojisiyle izleyin Avatar’ı, böylece son yılların görsel anlamda en başarılı filminin hakkını vermiş olursunuz. Aksi halde Avatar, sizi etkisi altına almayabilir hatta tanıdık senaryove  ister istemez oluşan Avatar beklentinizle birleşip bir işkenceye dönüşebilir. İyi seyirler…

Teknolojinin Sinemayla En Büyük Ortaklığı: Avatar’ için 3 yanıt

Fikrini Paylaş!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s