3D Animasyon Meraklılarına Zemeckis’ten Noel Hediyesi : Disney’in Yeni Yıl Şarkısı


“Forrest Gump”, “Geleceğe Dönüş” serisi ve “Cast Away” gibi filmleriyle kendini sevdiren Robert Zemeckis, son yıllarda motion-capture (performans yakalama) tekniğiyle çektiği filmlerle adından söz ettiriyor. Walt Disney’in geliştirdiği bu tekniği, ilk olarak “Kutup Ekspresi” isimli 3 boyutlu animasyon filminde kullanan ünlü yönetmen, daha sonra Angelina Jolie, Anthony Hopkins, John Malkovich gibi başarılı isimlerin yer aldığı “Beowulf”u çekmişti. Şimdi de Charles Dickens’ın ünlü romanı “A Christmas Carol”ı yine bu teknikle beyazperdeye taşıdı.
İlk defa 1843’te yayımlanan romanın bugüne kadar birçok versiyonu çekilse de, 3 boyutlu olarak sinemalarımıza konuk olan Zemeckis yorumu kuşkusuz en çok ses getireni oldu. Zemeckis, “Sanki Charles Dickens bu hikayeyi filmi yapılsın diye yazmış. O kadar görsel ve o kadar sinemaya özgü.” dediği romanı sinemaya uyarlarken ana karakter Ebenezer Scrooge için baştan beri Jim Carrey’i düşünmüş. Carrey de kendisi için yazılan senaryoya hiç tereddüt etmeden evet demiş. Filmde, geçmişin, bugünün ve geleceğin Noel hayaletlerine de hayat veren Carrey’nin dışında, Gary Oldman da birçok karakterle yer alıyor. Scrooge’un sadık yardımcısı Bob Cratchit, Scrooge’nin merhum ortağı Marley ve Bob’un küçük oğlu Tiny Tim olarak karşımıza çıkıyor Oldman.
Filmin ana karakteri Ebenezer Scrooge ile yeğenine ve yardımcısına bağırdığı bir sahnede tanışıyoruz. Huysuzluğu ve cimriliğiyle nam salmış bu ihtiyar Noellere inanmadığı için yeğeninin Noel yemeği davetini geri çevirir. Evinde yalnız başına otururken merhum ortağı Marley’nin hayaleti tarafından ziyaret edilir ve geçmişin, bugünün ve geleceğinin Noellerinin hayaletleri tarafından ziyaret edileceği hakkında uyarılır. Bu ziyaretler onu kabul etmek istemediği gerçeklerle yüzleştirecektir.
Hikaye olarak bakıldığında Beowulf’tan sonra, Kutup Ekspresi’ndeki kadar olmasa da, daha çok küçük izleyicilere hitap eden bir film yapmış gibi duran Zemeckis, gelecek Noellerin hayaletini tasvir ederken küçük izleyicilerini unutmuşa benziyor. Bir Azrail’i hatırlatan gelecek Noellerin hayaleti, Scrooge’un ölümünden sonrasını gösterdiği sahneleri ve ölüm kavramı üzerinde çok durulması nedeniyle ebeveynlerin başını biraz ağrıtabilir. Yine de Azrail görünümlü bu hayaletin Scrooge’un kötülüklerle geçirdiği yılların geleceğine yansıması olduğunu unutmamak gerek. Söz hayaletlerden açılmışken filmin görsel anlamda en zayıf noktasının hayalet tasvirleri olduğunu da belirtmeden geçmeyeyim.
3D teknolojisi, son yıllarda “Sevgililer Günü Katliamı” gibi yetişkinlere hitap eden filmlerden animasyonlara kadar birçok yapımla karşımıza çıkıyor ve sinema meraklısı olsun olmasın herkesi cezbediyor. Zemeckis’in son filmi “A Christmas Carol” da, yetişkin izleyicilere çok fazla hitap etmese de 3D meraklılarını ve animasyon severleri memnun edebilecek bir yapım. Karşınızdakinin “parayla saadet olmaz” temalı bir Dickens romanı uyarlaması olduğunu unutmadan izlerseniz, içinizdeki çocuğu şımartacağınız bir film sizi bekliyor, iyi seyirler…

3D Animasyon Meraklılarına Zemeckis’ten Noel Hediyesi : Disney’in Yeni Yıl Şarkısı” için bir yanıt

  1. Çok eskidirbu hikaye.Kim bilir kaç farklı versiyonunu izlemişimdir. Yine de bizdeki ismi ile Varyemez Amca'yı Jim Carey'in performansı ile izlemek ilginç olacak.

    Beğen

Fikrini Paylaş!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s