2012: Bir Küresel Isınma Uyarısı Daha!

Mel Gibson, Apocalypto’yu çektikten sonra, biraz meraklı sinema seyircisi Mayalarla ilgili ufak çapta bir araştırma yapmış, bir iki şey okumuştur. Mayaların yaptıkları takvimin 21 Aralık 2012’de sona erdiği kulağınıza çalınmıştır en azından… Uzaylıların dünyayı istilası, bir virüsün insanlığı yok etmesi gibi felaket senaryolarına meraklı bilimkurgu severler, Mayaların yoruma açık bu öngörüsünün Hollywood’a malzeme olacağını da tahmin etmiştir.  Felaket senaryolarıyla ilgilendiğini, çektiği yüksek bütçeli ve bol görsel efektli filmlerle kanıtlayan Roland Emmerich isminin 2012 filminin yönetmen koltuğunda olması da sizleri şaşırtmamıştır öyleyse…
Bitirme tezi; Cannes Film Festivali’nin açılış filmi olan Emmerich, daha kariyerinin başındayken Almanya’nın en pahalı öğrenci filmini çekerek gösterişli işleri sevdiğini kanıtlamış bir isim. Filmografisinde Kurtuluş Günü, Yarından Sonra, M.Ö. 10.000 gibi görsel anlamda doyurucu gişe filmleri olan yönetmen, Yarından Sonra’nın ardından felaket filmleri çekmeye son verme kararı almış aslında. Ancak 2012 ile ilgili internette var olan ilgiyi fark edince bilimkurguda bir kez daha şansını denemeye karar vermiş. Senaryosuyla daha önceki filmlerinde de değindiği gibi, “insanlığı ve bizi neyin insan kıldığını” işleyen yönetmen, 2012’yi modern bir Nuh Tufanı uyarlaması olarak adlandırıyor.
Film Hindistanlı bir bilim adamının bulduğu olağan dışı verileri meslektaşı Dr. Helmsley ile paylaşmasıyla başlıyor. Elde ettiği veriler sonrası hükümetin desteklediği bir araştırmanın başına geçen Dr. Helmsley, dünyanın yok oluş tarihi olarak 21 Aralık 2012’yi saptayınca, insanlardan gizli bir kurtarma planı hazırlanıyor. Bu sırada, hiçbir şeyden habersiz “kahramanımız” umutsuz vaka Jackson ve sorunlu aile ilişkileriyle tanışıyoruz. Sadece 500 adet basan kitabını yazabilmek için, ailesine vakit ayırmamış olan Jackson’ın özellikle oğluyla ilişkilerinde ciddi sorunları var. (Yarından Sonra’dan tanıdık geldi sanki, yoksa film boyunca yaptığı kahramanlıklarla oğlunun kalbini de mi kazanacak?) Çocuklarıyla çıktığı kampta “dünyanın sonunun yaklaştığını ve sadece parası olanların kurtulabileceği bir planın yapıldığını” sayıklayan bir deliyle karşılaşan Jackson kısa bir süre sonra bu adamın o kadar da deli olmadığını fark ediyor ve ailesini kurtarmak için insanüstü çabalara girişiyor.
Anlayacağınız üzere karşınızda bilindik bir felaket senaryosu var. O yüzden, film boyunca batan gemisini terk etmeyen Amerikan Başkanı’ndan, insanlığımızı hatırlatmaya çalışan Dr. Helmsley’e kadar tüm vicdan bekçileri siyahîyken paradan gözleri dönmüş, insanlığı değil kendilerini düşünen tüm bencillerin beyaz olması bir mesaj mı diye sorgulamayın bile! Çünkü filmin ele aldığı tek klişe “yan fikir” bu değil. Aile bağlarının vurgulanması, parayı verenin düdüğü çaldığı bir dünyada olduğumuzun, gözümüze daha önce hiç sokulmamış gibi sokulması, dokuz canlı kahramanımızın felaketten önce umutsuz bir vaka olmasına rağmen aniden dünyayı kurtaran adam olması… Tüm bunlar 2012’nin iki buçuk saatlik bir işkenceye dönüşmesine neden olacak noktalar.
O zaman senaryoyu irdelemeyelim, görsel anlamda zevk almaya bakalım diyeceksiniz. Bu da pek mümkün olmayacak; çünkü, film daha önce hiç görülmemiş büyüleyici görsel sahneler içermiyor. Merakınıza yenilip de yayımlanan fragmanları da izlediyseniz filmde ilginizi çekecek hiçbir şey kalmamış demektir! Titanik’in batışını anımsatacak bir gemi batış sahnesinden Poseidon’dan Kaçış’taki geminin su alan kabinlerinde mücadeleye kadar aklınıza birçok klasikleşmiş film sahnesi gelecek ve bu, almış olabileceğiniz kısa süreli hazzı da alıp götürecek. Fragmanlara aldanıp da görsel efektleri için de olsa göreyim diyorsanız; Hiç zahmet etmeyin, mesaj kaygısı taşımayan fragmanları filmden çok daha keyifli ve film görsel anlamda tanıtımlarındakinden fazlasını vaat etmiyor!

2012: Bir Küresel Isınma Uyarısı Daha!” için bir yanıt

Fikrini Paylaş!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s