YUKARI BAK/ UP: Hayalleriniz İçin Uçmaya Ne Dersiniz?

Oyuncak Hikayesi, Monster Inc.,Kayıp Balık Nemo, İnanılmaz Aile,Arabalar, Ratatuy ve son olarak da Vol-İ… Tüm bu filmler aslında son 15 yılda animasyon dünyasında nelerin değiştiğinin kanıtı niteliğinde ve hepsinin arkasında da tek bir isim var; Pixar. Pixar sayesinde artık yeni çıkan animasyonları sadece çocuklar değil ebeveynleri de merak eder oldu. Pixar’ın açtığı bı yolda Buz Devri, Madagaskar gibi filmlerinde önü açıldı. Yapımcılar animasyonların sinemalara her yaştan insanı çekebileceğini fark etti .Hatta Vol-İ ile beraber sadece yetişkinlere yönelik animasyon da çekilebileceği kanıtlandı. Ve her filmiyle animasyon dünyasına yeni bir şeyler katan Pixar yine iddialı bir yapımla karşımızda ; Up! Cannes’ın açılışını yapan ilk animasyon film olan Up aynı zamanda Pixar’ın ilk üç boyutlu filmi.

Up, Pixar’a çok çeşitli alanlarda katkıda bulunan Pete Docter ile Bob Peterson’ın eseri. Pete Docter, Oyuncak Hikayesi’nin hikaye ve karakter gelişiminde katkıda bulunan isimlerden. Monster Inc. İle yönetmen koltuğuna oturan Docter son olarak Vol-İ’nin senaryosuna imzasını attı. Bob Peterson’ı ise Kayıp Balık Nemo’nun senarist kadrosundan hatırlayabilirsiniz.

Up başlarken Vol-İ’de de karşılaştığımız bir selamlama sizleri bekliyor olacak. Filmin genelinde huysuz ancak sevimli ihtiyar olarak karşımıza çıkacak olan Carl Fredricksen’ın çocukluğundan itibaren hayatına ve sonradan karısı olan Ellie’yle yaşadıklarına tanık oluyoruz. Mutlu bir beraberlikleri olan bu çiftin tek hayali bir gün evlerini çok fazla insanın bilmediği Cennet Şelaleri’ne taşımak ve ikisinin de idolü olan ünlü kaşif Charles Muntz ile tanışmak. Ancak bu hayallerini gerçekleştiremeden Ellie’yi kaybediyor Carl ve böylece 20 dakikalık sessiz film tadındaki bölüm de sona eriyor.

Eşini kaybettiği yetmiyormuş gibi evinin etrafını çeviren gökdelenlerle de uğraşmak zorunda kalan Carl, evini satmaya ikna edilemeyince huzurevine gönderilme riskiyle karşılaşıyor. Bunun üzerine helyum dolu balonlarını evine bağlayıp hayallerini gerçekleştirmek için Cennet Şelaleri’ne doğru yola çıkıyor. Evinin verandasındaki davetsiz misafirini fark ettiğindeyse maceramız başlıyor.

Carl’ın davetsiz misafiri rolünde iyi bir izci olması için ihtyacı olan ‘yaşlıları yardım’ rozetini alma arzusuyla yanıp tutuşan sevimli izci Russell var. Doğayı tanıma meraklısı bu ufaklık huysuz ihtiyarımızın başına bir sürü iş açacağı gibi ona hayatın ilişkilerden oluştuğunu ve yeni bir başlangıç yapması gerektiğini de hatırlatıyor. Filmin kötü adamı ise kemiklerini bulduğu ancak varlığını kanıtlayamadığı bir kuşun peşinde yıllarını harcamış ünlü kaşif Charles Muntz. Bu bilinmeyen adada köpekleriyle beraber yaşayan Muntz, Russell’ın Kevin adını verdiği o nadide kuşun peşinde dolayısıyla kahramanlarımızın başına epey bela oluyor. Burada Kevin olarak tanıdığımız bu kuşun tüyleri için yaratıcı ekibin yeni bir yazılım geliştirdiğini de belirtelim. Filmin diğer bir renkli karakteri ise ilk kez tanıştığı bir insana ‘yeni tanıştık ve seni çok sevdim’ diyecek kadar canayakın Dug isimli bir köpek.

Erol Günaydın’ın sesiyle renk kattığı Carl Fredricksen’la beraber sizler de yaşınız kaç olursa olsun hayallerinizi gerçekleştirmeniz gerektiğini ve hayatın sizi seven ve sizin de sevdiğiniz insanlarla bir anlamı olduğunu öğreneceksiniz. Vermeye çalıştığı mesaj kadar daha önce Yürüyen Şato’da karşılaştığımız yürüyen ev, hayatlarına giren sevimli çocuklarla yeniden doğan mızmız ihityarlar gibi klişelerle beslenen ve yeni bir şeyler görmeyi beklememeniz gereken bir animasyon olmasına rağmen Up,her bir karakterini – Charles Muntz dahil- sevebileceğiniz ve keyifli vakit geçirebileceğiniz bir film. Pixar’ın ve animasyon filmlerin müdavimleri kaçırmasın, iyi seyirler.

 

YUKARI BAK/ UP: Hayalleriniz İçin Uçmaya Ne Dersiniz?’ için 3 yanıt

  1. Ben de bir animasyon severimdir. Özellikle Vol-i tek favori filmimdi animasyon kategorisinde taki Up izleyene kadar. Çok güzel de bir yazı olmuş. Elinize sağlık.

    Beğen

Fikrini Paylaş!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s