Filmekimi’09 Durağı 3: The Informant! – İspiyoncu

Böyle Casus Görülmedi!
Akademi Ödüllü Trafik filmiyle adını duyuran Steven Soderbergh 1960 yapımı Ocean’s Eleven filmini yeniden çekmeye karar verdiğinde filmin kadrosunda Brad Pitt, George Clooney, Julia Roberts gibi isimlerin olması büyük ilgi çekmişti. Film beklenenden çok ilgi görünce çekirdek kadroyu koruyarak 3 filmden oluşan bir seriye imza attı Soderbergh. Bu seriden önce Good Will Hunting, Er Ryan’ı Kurtarmak gibi filmlerle ismini duyduğumuz Matt Damon da Oceans serisiyle hem Sodergberg’in hem de sinemaseverlerin gözünde iyi bir yer edindi.
Soderbergh İspiyoncu’yu çekmeye karar verdiğinden beri kafasında iki şey netmiş. Bunlardan biri Mark Whitacre karakteri için düşündüğü ismin Matt Damon olması. Filmin yapımcılarından Gregory Jacobs da ” Matt senaryo bile ortada yokken bu filmin içindeydi.” diyerek onaylıyor bu bilgiyi.
Yetenekli yönetmenin kafasına koyduğu ikinci şey ise İspiyoncu’nun bir komedi filmi olacağıymış. İnanılmaz bir karakterin hikayesini anlatan filmin olay örgüsü filmin yapımcısı da olan Kurt Eichenwald’ın kitabına dayanıyor. Filmin senaristi Scott Z. Burns, Soderbergh ile kitabın adaptayonu hakkında ilk konuştuğunda yetenekli yönetmenin bir komedi çekmek istediğini söylüyor. Burns, hikayenin ilk halini yazarın bir radyodaki söyleşisini duyduğunda oluşturmuş.
Soderbergh’in kadim dostu George Clooney’nin de yürütücü yapımcı olduğu kara-komedi türündeki İspiyoncu’nun konusu ise şöyle: Mark Whitacre başkan yardımcılığını yürüttüğü tarımcılık devi ADM şirketinin fiyat sabitlediğini kanıtlamak için FBI ile anlaşır ve 1992 yılından 1996 yılına kadar sürecek bir casusluk görevine başlar. Casusluğu süresince yüzlerce konuşma kaydeden Whitacre’nin güvenirliği bir süre sonra sarsılır ve hayalle gerçek birbirine karışmaya başlar. Whitacre bir casus mudur yoksa bir dolandırıcı mıdır?
Filmde Matt Damon’a çok tanıdık simalar eşlik etmiyor. Bayan Whitacre rolünü Two and A Half Man’de Rose karakteriyle karşımıza çıkan Melanie Lynskey oynarken filmde en çok gördüğümüz iki FBI ajanı Brian Shepard’ı Scott Bakula ve ortağı Bob Herndon’u Joel McHale canlandırıyor.
İki saat süren İspiyoncu ilk dakikadan sizi saracak bir film değil. Komedisini yavaş adımlarla oturtan film size de dakikalar ilerledikçe keyif vermeye başlıyor. Ağır aksak temposuna rağmen sıkılmayacaksınız ancak kahkahalara da boğulmayacaksınız. Soderbergh yine -popüler isimlere yer vermemiş olsa da- oyuncu performansları, başarılı müzik kullanımı ve yerinde mizahı ile keyifli vakit geçirebileceğiniz bir film çekmiş, bize de keyfini sürmek düştü haliyle. İyi seyirler…

Fikrini Paylaş!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s