Filmekimi’09 Durağı 1: Moon

Kurgusu Zayıf Bir Bilimkurgu : Moon

Moon, ilk gösterimi bağımsız filmlerin keşif durağı olan Sundance’te gerçekleşen bir bilimkurgu filmi. Filmin yönetmen koltuğunda rock yıldızı David Bowie’nin oğlu Duncan Jones var. Jones ‘un ilk yönetmenlik denemesi olan filmin başrolünde ise bağımsız filmlerin tanıdık yüzlerinden Sam Rockwell var. Rockwell filmde 3 yılını ayda geçiren ve görevinin bitmesine 2 hafta kalan Sam Bell isimli bir astronotu canlandırıyor. Rol arkadaşı ise Gerty isimli yapay zeka bir robot. Peki, bu astronot ve robot ayda ne yapıyorlar?
Sam, ay toprağından helyum-3 enerjisi çıkaran bir maden şirketinin elemanı olarak bulunuyor ayda kurulan bir üstte. Kevin Spacey’nin sesiyle hayat verdiği Gerty dışında konuşabileceği kimsesi olmayan Sam’in hafızası görevini tamamlamasına iki hafta kala ona oyunlar oynamaya başlıyor. Halüsinasyonlar görmeye başlayan Sam küçük bir kaza geçirip yaralandığın da ise filmimizin kurgu kısmı devreye giriyor.
Moon, NASA’nın Houston Uzay Merkezi’nde ders programına alınan bir film. Vakitlerini uzayda, dış dünyaya kapalı bir şekilde geçiren astronotlara gösterecek çok şeyi olduğunu izlediğinizde siz de fark edeceksiniz. Fakat bilim kısmında başarısı yadsınamayacak olan Moon, kurgusunun zayıflığı nedeniyle epey yorucu bir film olmuş. Sam’in aydaki serüveninin Gerty’de aydınlığa kavuşacak olan sır perdesini aralayan kazaya kadar Sam-Gerty arasındaki hoş diyaloglar ve msn ifadelerinden oluşan Gerty mimikleri size tebessüm ettirecek cinsten. Ancak kazayla birlikte gerilen atmosfer kurgudaki delikler nedeniyle kafa yorucu bir hal alıyor.
(Bu kısımdan sonrası spoiler içermektedir.)
Film bittiğinde kafanızda oluşacak soru işaretlerinin tek sebebi kurgunun oturtulamaması. Aniden birçok Sam klonuyla karşılaştığımız filmde gerçek Sam’in ayda mı öldüğü yoksa sadece klonlarını mı aya yolladığı bu soru işaretlerinden sadece biri ancak filmin senaryo bütünlüğünü zedelediği için en çok gözünüze çarpacak olan. Klon mevzusu geçmişken Sam karakterinin aslında dönecek bir hayatının olmadığını anladığı anlarda yaşadıkları insan klonlamanın doğurabilecekleri hakkında da bir şeyler vurgulamaya çalışmış ancak siz filmi kafanızda oturtmaya çalıştığınız için arada kaynayacak bir alt metinden öteye gidememiş. Bu da filmin diğer bir eksik yanı.
Tüm bu eksikleri nedeniyle sizi hayal kırıklığına uğratabilir Moon. Ancak bilimkurgu severlerin yine de keyif alacağını düşünüyorum ben. Bir bilimkurgu sever olarak filmden çıktığımda, kafamdaki soru işaretleri yerini filmi izlemiş olduğum için duyduğum sevince bıraktı. Choke gibi tartışmalı bir uyarlamayı bile performansıyla ayakta tutabilen bir oyunculuğu olan Sam Rockwell’in varlığı için bile görülmeye değer bir film. İyi seyirler…

Filmekimi’09 Durağı 1: Moon” için bir yanıt

Fikrini Paylaş!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s