Teknolojiyi Sorgulayan ve Yargıyı Size Bırakan SURETLER…

“Eğer bir şekilde, insanın kendi kimliğini taşıyan bir kopya yapılıp da gerçek dünyaya çalışmaya, ilişkiler kurmaya gönderilebilirse ve dolayısıyla kimse artık kendi olma gereğini duymazsa ne olur? Böyle bir dünya nasıl olur?” İşte Suretler’in çıkış noktası buydu. Robert Venditti çok da ileri olmayan bir gelecekte insanların evlerine kapanıp sanal hayatlar süreceği karanlık bir evren kuruyor romanında. 2006’da yayımlanan Suretler, başarılı olunca Venditti romanın devamını yazdı ve Suretler’in hayatımıza girişinin 15 yıl öncesini, nasıl ortaya çıkıp bu kadar popüler olduğunu anlattı. Üçüncü kitap olarak da ilk kitabın 15 yıl sonrasını yazmayı planlayan Venditti, çizgi roman meraklısı olmasa da çizgi roman dünyasının anlatmak istediklerini daha iyi yansıtacağını düşünüp eserlerini çizgi roman çizeri Brett Weldele’ye emanet etmiş.
Kesin bir yargıya varmak yerine sorgulamayı tercih eden roman, teknoloji iyi mi kötü mü, bizi nereye sürükler gibi soruların cevabını seyirciye bırakıyor. Aynı soruyu soran türdeşi filmlerin aksine Suretler’in robotları sadece birer kukla ve operatörlerinden bağımsız hareket edemiyorlar. Filmde tehdit yaratan insanın kendi yarattığı robotlar değil yani, yine insanın kendisi.
İnsanların sürekli fit ve genç görünme arzusundan gücünü alan filmde olmak istedikleri insan olarak yaşamayı tercih edenler çoğunlukta olsa da Suretler’in “insan olmayı” unutturduğunu düşünen ve robotsuz bir yaşam alanı yaratan insanlar da var. Bu insanların Matrix’deki Kahin’i hatırlatan aynı isimli önderleri verdiği vaazlarla sizleri günümüz sanal dünyasında yarattığınız kimliklere olan bağımlılığınızı sorgulamaya yönlendirecek. 2007 yapımı Ben X’te de ele alındığı gibi günümüzde birçok insan internet ortamında oluşturdukları alter egolarıyla, kendini toplumdan soyutlayıp sanal alemde yaşamaya başlıyor. Suretler de bu sanal kimlikler gibi bağımlılık yapan bir şey. Öyle ki Ajan Greer suretinden koparılıp sokağa kendi olarak çıktığında yeni yürümeye başlayan bir çocuk gibi zorlanıyor ve geçici bir suret bulmaya çalışıyor.
Aksiyon filmlerinin vazgeçilmez ismi Bruce Willis’in canlandırdığı Ajan Greer ve bir bilgisayar oyunu uyarlaması olan Silent Hill’den hatırlayacağınız Radha Mitchell’ın canlandırdığı Ajan Peters bir üniversite öğrencisinin gizemli cinayetini araştırmaktadır. Bu öğrenci, suretlerin yaratıcısı olan kişiyle bağlantılıdır. Bu cinayetin devamı gelince ve suretleri öldüren silah beklenmedik bir şekilde operatörünü de öldürünce Greer tüm insanlığın canını tehlikeye atan bu silahın peşine düşer. Greer’in peşinde olduğu tek şey silah değildir tabi.  Aynı evde karısıyla bir yapancı gibi yaşayan Greer, karısını da geri kazanmak istemektedir ki aralarındaki diyaloglar da filmin duygusal yönünü oluşturmakta.
Filmin yaratıcı ekibi Terminatör 3: Makinelerin Yükselişi filminde beraber çalışan yönetmen Jonathan Mostow ve senaristler Michael Ferris  ve John D. Brancato. Terminatör serisinin kendi adıma en az sevdiğim filmi olan ve James Cameron’ın asla kabullenmediği bu son halkadaki başarısızlıklarını tekrarlamamış ekip ancak senaryoyu kısa tutmuşlar biraz, bu da filmden doyumsuz ayrılmanıza neden olabilir.Çizgi romanın hayranlarının akıllarına ilk takılacak soru ise Steeplejack adlı kötü karakterin filmde bulunmayışı olacaktır. Filmin yönetmeni Mostow, karaktere Ajan Greer’ın peşinde olduğu adam olarak da olsa yer verdiklerini ancak Steeplejack ismini kullanmadıklarını söylüyor.
Film teknolojiyi yargılamayı değil sorgulamayı tercih eden senaryosuyla kafanızda birçok soru işareti oluşturacaktır. Süresinin kısalığından şikâyet edecek olsanız da keyifle izleyeceğiniz bir aksiyon- bilimkurgu filmi var karşınızda. Türün meraklılarına ve çizgi romanın hayranlarına tavsiye ederim, iyi seyirler.

Teknolojiyi Sorgulayan ve Yargıyı Size Bırakan SURETLER…’ için 2 yanıt

  1. Artık gönül rahatlığı ile izleyebilirim demek ki :) Teşekkürler inceleme için. Şimdiden iyi tatiller bu arada.

    Beğen

  2. bir şey değil :)
    tatil güzeldi ancak tatilden sonra tahmin etmediğim bir yoğunluğa girdim, blog habersiz kalıyor :(

    Beğen

Fikrini Paylaş!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s