Soysuzlar Çetesi : TARANTINO’NUN KARAKTERLERİ NAZİLERDEN İNTİKAM ALIRSA…

Cannes’da galasını yapan Soysuzlar Çetesi, her Tarantino filminde olduğu gibi eleştirmenleri ikiye ayırdı. Bir kesim filmi senaryosu, mizahi üslubu ve temposuyla överken bir kesim, Brad Pitt başta olmak üzere oyunculukları ve filmin uzunluğunu yeriyor. Zaten Tarantino’nun sinema seyircisi üzerinde de etkisi benzer şekildedir. Ya onu ve filmlerini sever, her filmi heyecanla beklersiniz ya da ‘bu insanlar bu adamda ne buluyor’ der filmlerinin abartıldığını düşünürsünüz, pek ortası yoktur.

Tarantino’nun Ölüm Geçirmez filmi gösterildiği sırada bir sonraki projesinin İkinci Dünya Savaşı sırasında geçen bir western olacağını okuduğumdan beri bu filmi bekliyorum ben. Ama Tarantino bu filmi çekmek için çok daha uzun süredir bekliyor öyle ki “hayatımda yazdığım en iyi senaryo” dediği Soysuzlar Çetesi’nin ilk taslakları Jackie Brown’un post prodüksiyon çalışmaları sırasında ortaya çıkmış. Ancak araya giren projeler ve Tarantino’nun senaryoda tam olarak oturmadığını düşündüğü noktalar nedeniyle epeyce bir süre ertelenmiş.

Filmin adı ilk başlarda “Bir Zamanlar Nazi İşgali Altındaki Fransa’da” imiş. Hikaye son halini aldığında ve soysuzlar çetesi denilen Nazi avcıları filmde önemli bir konuma gelince adı “Soysuzlar Çetesi” diye değiştirilmiş. İlk düşünülen isim de Tarantino filmlerinin olmazsa olmazı Chapter’larından 1.sinin ismi olmuş.

Film iki ayrı intikam hikayesinin finalde kesişmesiyle temposunu arttıran bir yapıya sahip. Öykülerimizden biri ailesi Nazi subayı Hans Landa ve subayları tarafından katledilen Shoshanna Dreyfus adlı bir kızın intikamı. Diğeri ise Teğmen Aldo Raine komutasındaki bir grup Amerikalı Nazi avcısının intikam öyküsü.

Soysuzlar Çetesi zengin oyuncu kadrosuyla da ilgiyi hak eden bir yapım. Tarantino’nun en başından beri filmde yer almasını istediği iki isim, Brad Pitt ve Diana Kruger filme renk katan isimlerden sadece ikisi. Otel filminin yönetmeni olarak hatırlayacağınız Eli Roth, şimdiden sinema tarihinin en iyi kötü adam performanslarından biri olan Hans Landa karakteriyle karşımıza çıkan Christoph Waltz filmin diğer öne çıkan isimleri.

Soysuzlar Çetesi, gösterimi başladığı andan itibaren bir Tarantino filmine geldiğinizi hissettiriyor. Zaman akmaya başladıkça Tarantino sinemasının vazgeçilmezi olan doyumsuz müzikleri ve kahkahalarınıza engel olamayacağınız replikleriyle Soysuzlar Çetesi sizi evrenine hapsediyor. Peki Quentin Tarantino’yu bu kadar vazgeçilmez yapan nedir?

O bir yönetmen ve senaristten daha çok sıkı bir film izleyicisi. Her sinefilin yaptığı gibi beğendiği film sahnelerini ve repliklerini hafızasına kazıyor ve kimseden gizlemeden açık açık ancak göz tırmalamayacak bir şekilde filmlerine kendi yorumuyla dahil ediyor. Onun filmlerinde dublörleri başrollerde izleyebiliyoruz(Kill Bill’de Uma Thurman’ın dublörü olan Zoe Bell, Ölüm Geçirmez’de bizzat kendini oynamıştı.).Ya da filmin ana karakterleri bir film dükkânında çalışıyor(True Romance), bir sinema işletiyor (Soysuzlar Çetesi). Kısacası sinema sevgisini filmlerine ve yarattığı karakterleri işliyor. Böylece sinemaseverlerin onunla daha rahat iletişim kurmasını sağlıyor.

Quentin Tarantino yıllardır çektiği filmlerle yeniden yorumladığı Fransız Yeni Dalgası’na ve Avrupa Sinemasına, büyük bir kısmı Fransa ve Almanya’da gerçek ortamında çekilen son filmi Soysuzlar Çetesi ile bir saygı duruşunda bulunuyor. Onun alışık olduğumuz parçalı kurgusunun, kulakların pasını silen film müziklerinin ve eğlendirici diyaloglarının harmanlandığı, Pulp Fiction’dan bu yana çektiği en iyi film olan Soysuzlar Çetesi’ni kaçırmayın derim. Ancak onu sevmemenizin nedenlerinden biri şiddetle mizahi harmanladığı sahneleri ise siz Tarantino sinemasından uzak durmaya devam edin. Çünkü Pulp Fiction’da bir adamın kafasını patlattıklarında kendi aralarında eğlenen katilleri gördüğünüzde duyduğunuz hissi, Soysuzlar Çetesi Nazilerin kafa derilerini yüzerken hiçbir şey yokmuş gibi sohbet ederken de duyacaksınız!

 

Soysuzlar Çetesi : TARANTINO’NUN KARAKTERLERİ NAZİLERDEN İNTİKAM ALIRSA…’ için 2 yanıt

Fikrini Paylaş!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s