Apokalipto : Mel Gibson’dan Epik Bir Başyapıt Daha

Birçok insan onu Cehennem Silahı serisiyle tanıdı. Ancak kendisinin hafızalarımıza yer etmesi yönettiği ve başrolündeki William Wallace’ı canlandırdığı bol ödüllü Cesur Yürek filmidir. Aslında yönetmen-oyuncumuzun ilk filmi değildi Cesur Yürek. İlk filmi The Man Without a Face’ten iki yıl sonra çekmişti William Wallace ve İskoçyalıların özgürlük savaşının hikayesini. Ve yaklaşık 10 yıl sadece oyunculuğuyla anıldı. Ancak dönüşü epey olaylı oldu Gibson’ın. Hz. İsa’ya değindiği filmi fazla kanlı bulunan sahneleriyle ve ele aldığı konuyla epey tartışma yarattı ve artık yapacağı yeni filmin de ilgi odağı olmasına zemin hazırladı. Dolayısıyla Apokalipto çekimleri başlamadan konuşulmaya ve merak edilmeye başladı.

Apokalipto gösterime girince merak uyandırdığı gibi epey de eleştirilmişti. Merak edilmişti çünkü mayaları anlatan, yerliler ve deneyimsiz oyuncularla çekilen bir film yapmaktaydı. Eleştirilmişti çünkü söylenene göre film epey kanlı sahneler içeriyordu. Bence merak etmekte haklıydılar. Film kostümleri, yerli gibi yerlileri(!), çekildiği doğal ortam ve konuşulan dilin maya dili olması nedeniyle merakı hak eden ve bu konularda beğenimi de kazanan bir film öncelikle. İngilizce konuşan mayaların hoş bir izlenim bırakmayacağını anlamış olmalı Mel Gibson ve aynen Tutku’da yaptığı gibi yerel bir dil kullanmış Apokalipto’da.

Film mayaların saldırdığı ve esir aldığı bir kabileden olan, karısını ve oğlunu saklayıp onları geri almak için dönmeye çalışan Jaguar Pençesinin kaçışını anlatıyor esasen. Aslında Jaguar Pençesi filmi izledikten sonra kafamda bir iki soru işareti bıraktı. Sanki onda özel bir şey var ama göstermiyor film bunu. Ayrıca filmde sürekli sinirimi bozan bir durum var ki hamile eşi onu sakladığı çukura inerken ve çıkmaya çalışırken nasıl oluyor da o kadar darbeye rağmen çocuğunu düşürmüyor hayret! Tabi bunlar benim filmden sıkıldığım anlarda gözümü tırmalayan şeyler… Yani film başlarda sıkılmanıza sebep olabilir ancak sonlara gittikçe tempo ve filmden aldığınız zevk de artıyor! Ayrıca eleştirildiği noktaya da katılmıyorum, öyle dayanılamayacak kadar kanlı ve vahşi sahne yoktu filmde.

Mayaların arasına girilip çekilmiş kadar görsel anlamda gerçekçi bir film Apokalipto. Tabii bu izlenimi sizde bırakan başta da söylediğim gibi kostümlerin ve oyunculukların başarısı ve kullanılan maya dili! Ayrıca filmin sonlarında karşılaştığımız manzara da hikayenin yarım kalmasını engellemiş hatta kendi içlerindeki savaştan vazgeçip her milletin topraklarına sahip çıkması gerektiği mesajını vermiş. Bu cümleden sonu az çok tahmin etmiş olabilirsiniz o yüzden fazla derine inmeyelim. Eğer mayalara da ilgiliyseniz, sona yaklaştıkça heyecanlanan bir film sizi bekliyor. İyi seyirler…

Apokalipto : Mel Gibson’dan Epik Bir Başyapıt Daha’ için 5 yanıt

  1. Çok güzel bir film. Etkileyici, dramatik ve şaşırtıcı bir sonu var. Kullandıkları dil gerçekten maya dili mi acaba? İzlerken sallamışlardır diye tahmin etmiştim.

    Beğen

Fikrini Paylaş!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s