Bu Filmler Çok Farklı : GRINDHOUSE


Rodriguez’in yönettiği ve Tarantino’nun yazıp oynadığı “Gün Batımından Şafağa”dan bu yana ikilinin başka bir birlikteliğine şahit olamasak da dostluklarının devam ettiğini biliyorduk. Grindhouse projesi de devam eden bu dostluğun sohbetleri sırasında filizlenmiş.2007’de de 60li 70li yıllarda Amerika’da çok popüler olan bizdeki tabiriyle “iki film birden” filmlerinden birine imza attılar. Evet, bu iki filmi tek bir film gibi düşünebiliriz. Aslında bağlantıları yok ancak Grindhouse kültürü gereği ardarda gösterildiler. Tabi ülkemizdeki gösterimlerinde bu iki filmi ayrı ayrı izlemek zorunda kaldık, şimdi incelemeyi de ayrı ayrı yapacağız.

Bizim izleme şansı bulduğumuz ilk film Tarantino’nun “Ölüm Geçirmez”iydi. Slasher türü düşünülerek çekilen film tabi ki de bildiğimiz slasher filmlerine benzemiyor. Kurt Russell tarafından canlandırılan Dublör Mike, acımasız katilimizi oynuyor. Cinayet silahı ise slasher filmlerinde alıştığımız bıçak, testere gibi bir alet değil,1970 model bir Chevy Nova(afişte kullanılan 1967 model bir Chevrolet Camaro değil!). 1970 yapımı “Vanishing Point” filminden etkilendiğini saklamayan yönetmen, Kill Bill’de olduğu gibi sert kadınların hikayesini anlatıyor Ölüm Geçirmez’de. Aslında bu film de kendi içine ikiye ayrılıyor diyebiliriz.

İlk kısımda Austin’in en ünlü DJ’I olan, Jungle Julia(Sydney Tamiia Poitier) en yakın arkadaşları Shanna(Jordan Ladd), ve Arlene (Vanessa Ferlito) ile eğlenmeye çıkmıştır. Bir bara giden kızlar burada Dublör Mike’la tanışır. Julia’nın radyoda verdiği bir söz nedeniyle Kelebek lakaplı Arlene, Dublör Mike’a kucak dansı yapmak zorunda kalır. Ancak onlar bu esrarengiz adamla işlerinin bittiğini sanırken her şey daha yeni başlayacaktır. Filmin ikinci kısmı Dublör Mike’in yeni avlarını gözetlemesiyle başlar. Dublör ve macera tutkunu Abernathy(Rose McGowan), Kim(Tracie Thoms), Zoe(Zoe Bell) ve grubun saf kızı model Lee (Mary Elizabeth Winstead) ‘den oluşan yeni kurbanları Mike’ın umduğu kadar kolay yemler midir, onu filmi izlediğinizde göreceksiniz. Bu arada Zoe karakterini canlandıran Zoe Bell, Kill Bill’de Uma Thurman’ın dublörlüğünü yapmış ve filmde de kendini canlandırıyor.

Tarantino’nun görüntü yönetmenliği yaptığı ilk film olan “Ölüm Geçirmez”de yönetmen özellikle filmin son 20 dakikasına hakim olan araba sahnelerinde özel efekt kullanmaktan çekinmiş ve çektiği sahnelerde de oldukça iddialı. Grindhouse geleneğine uygun olması için filmlerin görüntülerini eskitmek zorunda kalan iki kafadar bu anlamda başarılı olmuşlar ve sizin de benim gibi ayrı bir keyif alacağınızı umuyorum. Ancak Grindhouse filmlerinde sık rastlanan “kayıp bobin” hadisesi bir kısmınızın hoşuna gitmeyebilir…

Gelelim Grindhouse’un “Ölüm Geçirmez”e göre daha kanlı olan “Dehşet Gezegeni” bölümüne… Temelde bir zombi filmi olan “Dehşet Gezegeni”nin düşüncesi Rodriguez’in “Gün Batımından Şafağa”yı çektiği yıllara dek uzanıyor. Ancak bir zombi filmi senaryosu yazmaya karar verdiğinde fazlasıyla örneği olan bu türde bazı orijinallikler yaratması gerektiğini fark etmiş yönetmenimiz. Trafikte yeşil ışığın yanmasını beklerken de(kendisi öyle demiş bir söyleşisinde) bir bacağı tüfek olan ve ortalığı kan gölüne çeviren Cherry Darling (Rose McGowan) karakterini ortaya çıkarmış. Hemen belirtelim Rose McGowan “Ölüm Geçirmez”de Dublör Mike’ın kurbanlarından birini canlandırmıştı. Irak Savaşı’na da hafif göndermelerde bulunan filmde yine kadın karakterlerin baskınlığı söz konusu. Filmde ölüm makinesi gibi gezen Cherry dışında kocasıyla sorunlar yaşayan Doktor Dakota Block(Marley Shelton) da zombilerle savaşta öne çıkıyor. Çiftin yaşadığı kasabada meydana gelen bir gaz patlaması insanları cani yaratıklara(zombilere de diyebiliriz) dönüştürmektedir. Dakota, Cherry, Cherry’nin erkek arkadaşı (Freddy Rodríguez) ve Abby(Lost’un Sayid’i Naveen Andrews) zombilerle savaşmaya karar verirler.

“Dehşet Gezegeni”nin farklı bir zombi filmi olduğunu söylemiştik. Zombiler yine yavaş yavaş yürüyorlar ve ete açlar ancak kesinlikle ölü değiller! Patlama sonucu ortaya çıkan gaz nedeniyle daha çok kötü bir deri hastalığına yakalanmış gibiler ve yaralardan görünmez hale gelen kafaları patlıyor. Haliyle ortaya her midenin kaldıramayacağı görüntüler çıkıyor. Filminin senaryosunu yazıp yönetmekle yetinmeyen Rodriguez “Ölüm Geçirmez” kadar olmasa da başarılı müzikler de kullanmış. Görüntü yönetmenliğini ve kurgusunu da Rodriguez’in yaptığı “Dehşet Gezegeni”nde Black Eyed Peas’ın güzel ve seksi solisti Fergie, aksiyon filmlerinin vazgeçilmez ismi Bruce Willis gibi renkli isimler de yer almış.

Bu iki uzun metraj filmle bitmiyor Grindhouse meselesi! Bu iki filmin öncesinde gösterilmek üzere çekilmiş, her biri kısa film niteliğinde olan 4 tane sahte fragman da var. “Otel” serisinin yönetmeni Eli Roth tarafından çekilen “Thanksgiving”, Rob Zombie’nın Nicholas Cage’li fragmanı “Werewolf Women of the SS”, “Shaun of the Dead” filmiyle zombi filmleriyle dalga geçen Edgar Wright’ın çektiği “Don’t” ve yakında uzun metrajını izleyeceğimiz Robert Rodriguez tarafından çekilen “Machete”.

Grindhouse projesiyle hem kulaklarımıza hem de eskitilmiş video görüntüleriyle gözlerimize hitap eden Tarantino-Rodriguez ikilisi gişede istedikleri başarıyı yakalayamasalar da hayranlarını memnun ettiler. Benim için “Ölüm Geçirmez” daha özel bir yerde olsa da iki filmi ardı ardına izlemek, bir bütün olarak düşünmek de ayrı bir keyif veriyor insana. Tabi sizlerin istismar sineması sevmeniz veya yönetmenlerimizin sinema diline alışık olmanız gerek, aksi halde keyif alacağınızı garanti edemem! İyi seyirler…

Bu Filmler Çok Farklı : GRINDHOUSE’ için 4 yanıt

Fikrini Paylaş!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s