Dövüş Kulübü’nün Yazarının Yeni Uyarlaması: Tıkanma

İstanbul’un geçtiğimiz yıla dair en verimli festivali bana göre Filmekimi‘ydi. Festivalin kitapçığını elime aldığımda kısıtlı bütçem nedeniyle hangi filmleri eleyeceğime bir türlü karar verememiştim. Festivalin en merak ettiğim filmlerinden biri olan “Choke / Tıkanma” yı gala olması nedeniyle elemek zorunda kalmıştım. Ancak izlemek istediklerim listesine adını yazdım ve sonunda izledim de.

Sinema dünyasının en değerli festivallerinden olan Sundance Film Festivali’nde Büyük Jüri ödülüne aday olan ancak Özel Jüri Ödülüyle yetinen film, “Fight Club / Dövüş Kulübü” filminin uyarlandığı romanın yazarı Chuck Palahniuk’ın aynı adlı romanından uyarlandı. “Dövüş Kulübü” nün ev sinemasında kazandığı popülerlikten sonra yazarın “Tıkanma” isimli romanı çok geçmeden bestseller oldu. Filme çekilmesi de beklenen bir şeydi haliyle. Uzun süreli bir prodüksiyon döneminden sonra izleyicisiyle buluşan “Tıkanma” filminin yönetmeni filmin senaryosunu da yazan ve filmde Lord Charlie’yi de canlandıran oyuncu Clark Gregg.

Birbirlerini takip etmeyen bir olaylar zinciri olan kitabın senaryosu üzerinde yaklaşık olarak beş yıl çalışılmış. Romanın parçalarını bir bütün haline getirmeye ve olayları kronolojik bir sıraya dizmeye çalışan Clark Gregg, kitabı okumayan sinema seyircinin filmi anlamasını kolaylaştırmış. Ancak romanın okuyucuları bu durumdan pek memnun kalmamış gözüküyor. Film için yapılan değişiklikler ve sadeleştirme çalışmaları romana hakim olan kara mizahı sıradan bir komediye çevirmiş onlara göre.

Filmin başrolünde tuhaf tiplemelerin adamı Sam Rockwell (Victor) var. Annesinin hastane masraflarını karşılamak için tıp eğitimini yarıda bırakmış bu adam aynı zamanda grup terapilerine katılan bir seks bağımlısı. Ancak onun amacı tedavi olmak değil yeni şeyler öğrenmek ve başka kişilerle tanışıp seks yapmak! Victor, aynı zamanda restoranlarda boğulma numarası yaparak insanların paralarını alan bir düzenbaz. Aslında tüm bunların sebebi filmde ara ara izlediğimiz babasız ve kovalamaca içinde geçen çocukluğu. Kendini bulmasının tek yolunun babasının kim olduğunu öğrenmek olduğunu anlayınca ona en yakın arkadaşı Denny ve annesinin doktoru Paige yardım etmeye çalışıyor.

Victor karakteri Paige nedeniyle duygusal bir süreçten geçiyor. Aslında kendisi kadınları önemsemediği için çekici bulunan bir serseri ve şimdiye kadar kimseye ondan hoşlandığını söyleyememiş biri. Paige ile olan yakınlaşması da filmin senaristinin uyarlamada ön plana çıkmasını istediği romantizmi sağlamakta ara ara.

Dövüş Kulübü” ndeki gibi marjinal karakterlere ve nokta atışı niteliğindeki diyaloglara sahip olan film, değiştirilmiş olsa da özündeki karışık olay dizilişiyle de “Dövüş Kulübü” nü hatırlatıyor. Romanın yazarı Chuck Palahniuk da “Ben bu iki romanı hep bir bütünün iki farklı yarısı olarak düşünmüşümdür.” diyor zaten. Sizce de “Dövüş Kulübü” ndeki şiddet ile “Tıkanma” daki cinsellik birbirlerini tamamlamıyorlar mı?
Romanda Victor’un boğulma numaralar ön plandayken filmde seks bağımlılığının üstüne gidilmesi ya da sürekli hapse girmesine neden olan eylemlerine filmde neredeyse hiç yer verilmemesi gibi ayrıntılar romanın okurlarının filmden tam olarak memnun olmamalarına neden olabilir. Ancak “Tıkanma” romandan bağımsız olarak düşünürsek kendine has bir mizahı olan, keyif alabileceğiniz bir komedi filmi. İyi seyirler…

Dövüş Kulübü’nün Yazarının Yeni Uyarlaması: Tıkanma’ için 6 yanıt

  1. büyük umutlarla beklediğim ama seyrettiğimde de zerre zevk almadığım filmdir bu tıkanma. palahniuk'un elinde çıkan roman etkisizleştirilerek izleyene sunulmuş ki bunu da senin “Clark Gregg, kitabı okumayan sinema seyircinin filmi anlamasını kolaylaştırmış” şeklinde yazman açıklıyor. romanın neden içine edildiğini de…

    bu filmi “fight club” ile aynı kefeye koyamam. dövüş kulübü ne kadar başarılı bir uyarlamaysa tıkanma da o kadar kötüdür. film sadece romanın içi boşaltılmış uyarlamasıdır.

    Beğen

  2. dediğin gibi romanı okuyanlar pek beğenmiyor zaten…yorumun için sağol bu sayede kitabın hayranı insanlara da fikir vermiş olduk :)
    ama ben kitabı okumayanların keyif alabileceğinde hala kararlıyım :))

    Beğen

Fikrini Paylaş!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s